Εγκαταλειψη των Boeing στο LGAT

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ω τι ωραία! Από το 1km a vol d'oiseau από το σπίτι μου, ήρθε στα 300m!
Κρίμα που οριακά λόγω οικημάτων δεν φαίνεται από το βόρειο μπαλκόνι μου, αγαπημένο αεροπλάνο το 727.
Ο φίλος μου ο Stog που το πέταξε μου έλεγε τα καλύτερα!

Υ.Γ. χθες μεταφέρθηκε; Ούτε που πήρα χαμπάρι...
 
Θα 'ακουστώ' κακιασμένος, αλλά η δουλειά που έγινε μου κάνει από πρόχειρη έως άθλια. Ακόμα και τους κύκλους της Ολυμπιακής δεν μπόρεσαν να βάψουν καλά...
Μην ανησυχείς φίλε μου! Έτσι κι αλλιώς από Mount Olympus το βλέπω σύντομα να γίνεται Mount Graffiti. Οι κύκλοι της Ολυμπιακής δεν νομίζω ότι θα έλυναν το πρόβλημα!

[Σημ. Μη βαράτε! πάντα δήλωνα "Καθίκι"!]
 
Last edited by a moderator:
Μεταφέρθηκε σήμερα τα ξημερώματα δίπλα στο γήπεδο των Σουρμένων, στο Ελληνικό. Επί της Λ. Βουλιαγμένης
 
Και σαν συνεπής Κασσάνδρα που είμαι, όσο και αν ο σημερινός Δήμαρχος της περιοχής θέλει να προστατέψει το αεροπλάνο, δεν θα είναι για πάντα Δήμαρχος. Και ένας νέος Δήμαρχος, δεν θα έχει το ίδιο ενδιαφέρον για το αεροπλάνο. Όσο για τον ΠΟΛΚΕΟΑ, θα εξακολουθήσει να προστατεύει το αεροπλάνο όπως έκανε μέχρι σήμερα (όχι πάντα από έλλειψη ενδιαφέροντος, αλλά μάλλον από έλλειψη πόρων). Συνεπώς, το μέλλον φαγείν αδύνατον! Το βλέπω σύντομα να γίνεται χειρότερο από το περίφημο Ναυάγιο της Ζακύνθου!
Συνεπώς, σας καλώ να ψηφίσουμε για το ποιό νομίζουμε ότι θα είναι το Τέλος του αεροπλάνου:

α. Θα καεί από πυρκαγιά κάποιας απροσεξίας του νέου του ενοίκου που πάντα ονειρευόταν ένα αεροπλάνο για τσαντίρι.
β. Θα αρχίσουν να κλέβουν κομμάτι - κομμάτι κάποιοι ρακοσυλλέκτες που μόλις αντιλήφθηκαν πόσο αλουμίνιο έχει ένα αεροπλάνο.
γ. Θα αρχίσει να διαλύεται μόνο του από τους Graffitistas που προσπαθούν να αναρριχηθούν πάνω του για να βρουν κάποιο ελεύθερο σημείο για να εκφράσουν το καλλιτεχνικό τους ταλέντο.
δ. Θα το διαλύσει ο ίδιος ο Δήμος για να το αποσύρει, μόλις αντιληφθεί πόσο μεγάλη εστία μόλυνσης έχει γίνει.

Δεύτε Τελευταίον Ασπασμόν!
 
Με εκπλήσσει διαρκώς η αφέλεια ή η αδιαφορία ατόμων σε θέση ευθύνης, όπως οι δημοτικές αρχές, που δεν φαίνεται να (ανα)γνωρίζουν σε τι ζούγκλα-shithole έχει μετατραπεί η κοινωνία μας σε θέματα σεβασμού του δημόσιου χώρου. Τη στιγμή που το νέο trend είναι η καταστροφή και κλοπή διάφορων έργων με σκοπό το scrap (τα καλώδια και τα φρεάτια είναι πασέ), το να βάζεις ένα 727 σε δημόσιο χώρο ισοδυναμεί με πρόσκληση προς όλους τους scrappers ή τους απροσάρμοστους εφήβους να έρθουν και να το ρημάξουν.

Λογικά ο δωρητής του 727 έχει κάνει κάποια σύμβαση με το δήμο Ελληνικού-Αργυρούπολης για να το τοποθετήσει εκεί. Ελπίζω να υπάρχει κάποια ρήτρα που να αφορά στην προστασία του εκθέματος. Διαφορετικά, πολύ φοβάμαι ότι θα έρθει η μέρα και η στιγμή που θα αναπολούμε εκείνες τις όμορφες μέρες που το 727 σάπιζε μέσα στο LGAT.
 
Last edited:
Πιστεύω ότι ο δωρητής είναι ο ίδιος ο ΠΟΛΚΕΟΑ, με δεδομένο μάλιστα ότι έχει πολύ καλές σχέσεις με το σημερινό Δήμαρχο (αν δεν κάνω λάθος πρώην πιλότος της ΟΑ;).
Δεν μπορεί όμως να επιβάλει ρήτρες, όπως και δεν μπορεί να συμβάλει στην προστασία του.
 
O πρώην πιλότος είναι δήμαρχος στη Βούλα και όχι στο Ελληνικό -Αργυρούπολη. Επίσης - πληροφοριακά - τα φτερά του 727 δεν μεταφέρθηκαν στη νέα θέση αλλά έμειναν στον χώρο του αεροδρομίου. Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό αλλά ελπίζω να μεταφερθούν σε δεύτερο χρόνο (λόγω έλλειψης χώρου στη νέα θέση) και να μπουν εκ των υστέρων και όχι να μείνει το 727 χωρίς φτερά.
 
Είναι γεγονός ότι εκτός από ανιστόρητος είμαι και αγεωγράφητος.
 
Top