χαιρετισμος και αποριες απο εναν καινουριο συναδελφο...

leopapas

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
16/03/2010
Μηνύματα
2
Likes
0
αγαπητοι φιλοι/φιλες...............χαιρετω την αεροπορικη κοινοτητα..
με λενε Λεοναρδο και ειμαι καινουριος στον χωρο της αεροποριας (κατοχος ppl) και ταυτοχρονα μαθητης atpl. η ηλικια μου για πολλους ειναι απαγορευτικη για το εγχειρημα του επαγγελματια χειριστη (36 ετων) αλλα μια η τρελλα που εχω και μια το σαρακι που με τρωει εδω και αρκετα χροονια, με επεισε ωστε να ασχοληθω με τον χωρο και οπου με βγαλει. ηδη εργαζομαι σαν ναυπηγος σε τεχνικο γραφειο στον πειραια και οπως καταλαβαινετε ο χρονος μου ειναι περιορισμενος μιας και ειμαι και παντρεμενος συν το διαβασμα. τα οικονομικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα δυνατα αλλα με την βοηθεια της γυναικας μου και με περικοπη περιττων εξοδων προσπαθω και προς το παρον τα βγαζω περα. μιας και απο εδω και περα θα επικοινωνω συχνα με ολους εσας θα ηθελα να μου απαντησετε 2 βασικα ερωτηματα που εχω:
1) προσφατα εκανα εγχειρηση laser στα ματια σε αεροπορικο ιατρο οφθαλμιατρο με την συνιστωμενη μεθοδο prk για ιπταμενους. μετα απο αυτο μηπως θα πρεπει να κανω revalidate στο Medical 1 η οταν θα ερθει η ωρα της ανανεωσης αυτου να το κανω τοτε?
2)Το Logbook που χρησιμοποιω ειναι το international pilot log.Μηπως επειδη ειναι προσαρμοσμενο για FAA και οχι για JAR δεν πρεπει να το χρησιμοποιω η δεν παιζει κανενα ρολο?

ευχαριστω για οποιες απαντησεις λαβω και να εχουμε παντα ασφαλεις πτησεις.
 
Λεονάρδε,
άσε τις ανοησίες και μην το λές πουθενά και σε κανέναν ότι έκανες εγχείρηση στα μάτια. Ούτε να κάνεις revalidation το Μedical. Βλέπεις καλά? Τέλος.Ψάχνεσαι να το βάλεις στον φάκελλό σου για να σε ψειρίζουν όταν περνάς γιατρό και να πηγαίνει η καρδιά σου στην κούλουρη απ την αγωνία αν θα πάρεις Medical I ή όχι? Ασε που μπορεί ακόμα κι ο πιο κολλητός σου που ξέρει οτι έχεις κάνει εγχείρηση να σε καρφώσει για λόγους ανταγωνισμού σε μια εταιρία και να σου αρνηθούν την πρόσληψη. Για φαντάσου να βγει η λίστα με τις προσλήψεις, να είσαι μέσα, ν αρχίσεις σχολείο type rating και στους διαδρόμους ν ακούσεις καμμιά μέρα "ρε αυτόν τον στραβό πήρατε κι έμεινα απέξω εγώ με 10.000 ώρες Α320" και να σου πούνε "Ευχαριστούμε, περάστε απ το Κ.Α.Ι., επιτροπή , κόψιμο κι απ το ταμείο για εκκαθάριση!"...Αυτοκτονείς μετά ή όχι? Σου λέει, να σε προσλάβω, να σε εκπαιδεύσω και σε 2-3 χρόνια να μου βγεις off από μάτια? Γιατί πρέπει να ξέρεις οτι υπάρχουν εταιρίες που πληρώνουν και ασφάλεια πτυχίου στους χειριστές τους. Κι όταν ένας δύο χειριστές την πενταετία βγούν off και πάρουν τις αποζημιωσάρες, η ασφάλεια ανεβάζει την ταρίφα και οι εταιρίες όπως ξέρεις θέλουν να λειτουργούν με ελάχιστο κόστος, με ελαχιστότατο κόστος, μη σου πω και τζάμπα...

2) Ναι, εάν έχεις logbook που δεν είναι προσαρμοσμένο στα JAR άλλαξέ το, πάρε JAR και γράψε πάλι τις ώρες σου αλλά βρες τους εκπαιδευτές σου που σου έχουν υπογράψει τα διάφορα endorsement πχ το πρώτο σόλο, το πρώτο σόλο ταξίδι κλπ να στα γράψουν πάλι.

3) Ποιός σου είπε οτι είσαι μεγάλος στην ηλικία για το επάγγελμα? Τέλειωνε εσύ και θα την βρεις την άκρη. Τουλάχιστον στους εκπαιδευτές οι ανάγκες είναι τεράστιες αλλά απ το εκπαιδευτιλίκι μην περιμένεις να κάνεις λεφτά, ούτε να ευχαριστηθείς καριέρα και εξέλιξη. Σε 3-4 χρόνια που θα γυρίσει ο τροχός της ανάκαμψης, κάπου θα βρεις να πετάς, δεν μπορεί...

Φιλικά
 
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για το κουραγιο σου.
Εχω ομως μια απορια. Στο Medical 1 φαινεται οτι κανω χρηση γυαλιων εχει καποιο κωδικο αν θυμαμαι καλα. Επομενως οταν θα πεταω ευλογα δεν θα δημιουργηθει η απορια γιατι δεν φοραω γυαλια?

Σε ευχαριστω
 
ρε παιδια, συγχωρεστε με για το εντελως off τοπικ, αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει...
Τελικα παιζει ρολο το ποση μειωπια εχεις ή οχι???
Διαβαζωντας απο εδω και απο εκει εβγαλα το συμπερασμα οτι μαλλον δεν υπαρχει προβλημα.
Εσυ αγαπητε 121.5 λες οτι μπορει να δημιουργηθει?
Εγω εχω κανενα 5αρι βαθμους μυωπια και δεν εχω σκοπο να κανω εγχειρηση...
Δεν μπορω να φοραω τα γυαλακια μου εν πτηση δηλαδη?
 
Σαφώς και επιτρέπεται να φοράς τα γυαλάκια σου εν πτήσει, επιβάλλεται θα έλεγα εφοσον έχεις μυωπία, χεχε... Υπάρχει ένα όριο αν θυμάμαι καλά, μέχρι το όριο είστε οκ.
Όσον αφορά τον φίλο με την εγχείρηση, αν καταλαβαίνω καλά έχεις restriction στο medical, να επικοινωνήσεις με τον γιατρό για να σου αφαιρεθεί το restriction εφόσον πλέον δε χρειάζεσαι γυαλιά.
 
panagios":33cmjw8p said:
ρε παιδια, συγχωρεστε με για το εντελως off τοπικ, αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει...
Τελικα παιζει ρολο το ποση μειωπια εχεις ή οχι???
Εγω εχω κανενα 5αρι βαθμους μυωπια και δεν εχω σκοπο να κανω εγχειρηση...
Δεν μπορω να φοραω τα γυαλακια μου εν πτηση δηλαδη?
Το πόση μυωπία (και οποιαδήποτε άλλη διαθλαστική ανωμαλία) έχεις, παίζει ρόλο κατά την πρώτη εξέταση (Initial Medical Examination). Στις ετήσιες ανανεώσεις
τα πράγματα είναι αρκετά χαλαρά. Τό όριο για διαθλαστικές ανωμαλίες (πάντα για initial medical) είναι -6 έως +5 διοπτρίες και 2 διοπτρίες αστιγματισμός.
Όλες οι λεπτομέρειες (όχι μόνο για οφθαλμολογικά) εδώ: http://www.jaa.nl/publications/jars/606984.pdf
Για οφθαλμολογικές ερωτήσεις ξεκινήστε το διάβασμα από σελίδα 49!


Υ.Γ. Μήπως πρέπει να πάμε τα posts στο topic "Σχετικά με Medical" ;
 
Sxetika me to medical

Τι καρφωματα; Τι ειναι αυτα που λετε; Εχεις medical; Τελος κανεις δεν θα σου πει τιποτα.
 
Δεν παιζει κανενα ρολο αν εχει κανει laser η οχι... Το θεμα ειναι να εισαι up to the standards. Αν εισαι τελος. Και δεν χρειαζεται ουτε να κρυβεις τπτ. Ουτε κανεις θα σε καρφωσει γιατι δεν υπαρχει απλα λογος
 
Top