ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ ΚΟΥΙΖ... Για να σας δουμε!!!

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Λοιπον, ο Χρηστος απαντησε αψογα πλην του οτι δεν πετυχε την πρωτη οπου ο 7-4-7 εδωσε τη σωστη απαντηση, δεν μας ειπε ποσα MIL-12 εχουν κατασκευαστει (επισημως 3) και απο δικο μου λαθος που επρεπε να βαλω ποια αεροπλανα ειχαν το ονομα Ερμης, εκτος απο το 737 ηταν και το Aerospatiale Super Frelon:
https://www.airliners.gr/el/dfleet.php?aid=1200

@ Makedonas
https://www.airliners.gr/el/dfleet.php?aid=188

Ευγε... ;)
 
@ 747
2 διορθωσουλες σε σχεση με τις απαντησεις του captainJumbo

4) Το MD εχει rear gun turret (το τζαμενιο δωματιακι κατω απο την ουρα που μπαινει ο πολυβολητης), ενω το ΤD δεν το εχει.

7) Το 26 εχει κατω απο την ουρα την cargo door, δεξια και αριστερα της εχει μεγαλυτερα "μαγουλα" και τελος παντων το 24 εχει παραθυρα γιατι ειναι passenger ενω το 26 δεν εχει γιατι ειναι cargo!

8. Ελπιζω να μην ισχυει η απαντηση αυτη :evil:. Μηπως ειναι ενα τσουνακι που ανοιγει στο κατω μερος (στην κοιλια) του 767-300? (και το οποιο δεν ξερω και ποια ειναι η χρησιμοτητα του!!!)
 
GP707":ymbnw0uh said:
@ 747
2 διορθωσουλες σε σχεση με τις απαντησεις του captainJumbo

4) Το MD εχει rear gun turret (το τζαμενιο δωματιακι κατω απο την ουρα που μπαινει ο πολυβολητης), ενω το ΤD δεν το εχει.

7) Το 26 εχει κατω απο την ουρα την cargo door, δεξια και αριστερα της εχει μεγαλυτερα "μαγουλα" και τελος παντων το 24 εχει παραθυρα γιατι ειναι passenger ενω το 26 δεν εχει γιατι ειναι cargo!

8. Ελπιζω να μην ισχυει η απαντηση αυτη :evil:. Μηπως ειναι ενα τσουνακι που ανοιγει στο κατω μερος (στην κοιλια) του 767-300? (και το οποιο δεν ξερω και ποια ειναι η χρησιμοτητα του!!!)

Χεχε... ποιός είπε οτι ο Κάπταιν απάντησε αλάνθαστα???Απλά περίμενα και άλλες απαντήσεις! ;) (Χώσε, Κάπταιν :p )

Σωστός για το IL76 MD,για το An26, σωστός επίσης και για τα 767. Το ματζαφλαράκι κάτω απο την ουρά (που έχει μόνο το 300 και το 400) είναι tail skid, γιού νόου, σε περίπτωση tailstrike να μήν "βρεί" άτρακτο απευθείας!
Όσον αφορά στα Dc8 61 και 63, δέν ξέρω για εξόδους κινδύνου, αλλα το σίγουρο είναι οτι το 63 έχει εντελώς κυλινδικούς κινητήρες, ενώ του 61 είναι πιο πολύ σάν χωνιά.
Οι CF και οι PW των 744 ξεχωρίζουν όχι τόσο απο την εξαγωγή, όπως είπε ο Κάπταιν, αλλα απο το άβαφο μεταλλικό "δαχτυλίδι" στην εισαγωγή, που στους CF είναι πολύ πιο έντονο, ενώ στους PW ίσα που φάινεται. Επίσης, το πρώτο στάδιο του PW είναι πιό "καμπυλωτό" σε αντίθεση με του CF που είναι ένας τέλειος κύλινδρος.

Κανείς για το πρώτο special livery???
 
FTOY! Auto to 3exasa Giwrgo.... :evil: ;) Ax... kati prepei va mou katebei... hmhmhm

Alex gia to livery to psaxvw... :mrgreen: Alla mn mou peis to rainbow giati 8a fugw apo tov Purgo tov Leuko katw (avadpomika to kalokaipi... :p )
 
Κάποιο special της Brannif στα τέλη του 70????????? :?:
 
εγω το πρωτο special livery που ξερω ειναι του Calder που εκανε στο DC-8 της Braniff. Υπαρχει και πιο παλιο?????
 
@747
Gia se parakalw. Pou 8a mou peis oti oi CF sta 744 den ksexwrizoun apo tin uperoxi kataliksi tous opws tin periegrapsa. Please, exw endrufisei st 8ema. Swstos gia to skid sta 763. Kai na apandas mono sta la8os, oxi se auta pou den gnwrizeis... :p

@707
George eisai sigouros oti den uparxei An26 me para8ura? Nomizw oti uparxoun.
 
captainjumbo":j9dn91az said:
@747
Gia se parakalw. Pou 8a mou peis oti oi CF sta 744 den ksexwrizoun apo tin uperoxi kataliksi tous opws tin periegrapsa. Please, exw endrufisei st 8ema. Swstos gia to skid sta 763. Kai na apandas mono sta la8os, oxi se auta pou den gnwrizeis... :p

Καταγγέλω με όλη τη δύναμη της ψυχής μου την παραποίηση και των κιτρινισμό των λεγόμενών μου απο υπόγειες και ύπουλες δυνάμεις που θέλουν δίχως άλλο να σπιλώσουν την φήμη μου και να διασύρουν την προσωπικότητά μου.
:D :D :D :D
seven4seven":j9dn91az said:
Οι CF και οι PW των 744 ξεχωρίζουν όχι τόσο απο την εξαγωγή, όπως είπε ο Κάπταιν, αλλα απο το άβαφο μεταλλικό "δαχτυλίδι" στην εισαγωγή,

Γιώργο,dtrach σωστoί, το Livery του Αlex Calder σ εκείνο το Dc-8-62 της Braniff είναι το πρώτο special livery! Credits!
 
captainjumbo":1gde14dl said:
@707
George eisai sigouros oti den uparxei An26 me para8ura? Nomizw oti uparxoun.

Τα παραθυρα των ΑΝ-26 αν υπαρχουν ειναι λιγοστα (2-3 απο καθε πλευρα). Στα 24αρια ειναι κανονικα.
 
seven4seven":onnbzb0w said:
το αεροσκάφος με το μεγαλύτερο άνοιγμα φτερών: Αυτό ήταν το Hercules H-4 Spruce Goose, το τερατώδες υδροπλάνο που είχε κατασκευάσει ο Howard Hughes, το οποίο άν και πέταξε μόνο μιά φορά, μετρούσε ...94 μέτρα άνοιγμα φτερών...!
xristos":onnbzb0w said:
Περισσότερες πληροφορίες, εδώ: :arrow: http://www.air-and-space.com/sprucea.htm

Όποιος θέλει να δει αυτό το αεροσκάφος να πετάει (εικονικά βέβαια) μπορεί να πάει να δει την ταινία "The Aviator" ;) :great:
 
Top