XAΠ και πτήσεις

drakkar

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
04/12/2007
Μηνύματα
97
Likes
0
Γνωρίζει κάποιος αν ατομα που πάσχουν από ΧΑΠ (το οποίο είναι ελεγχόμενο με εισπνεόμενα και οξυγόνο) μπορούν να πετούν και αν ναι, αν υπάρχει περιορισμός (διαρκεια, υψος πτησης κλπ)? Ρωτάω για συγγενή μου που θέλει να συνεχίσει να πετάει, ενώ μόλις διαγνώστηκε με ΧΑΠ.
 
Καλα..ένας γιατρός στο site δεν υπάρχει να με διαφωτίσει???
 
Tο COPD (ΧΑΠ στα ελληνικά) είναι μια ασθένεια που δημιουργεί πρόβλημα στην εκπνοή του αέρα (k όχι στην εισπνοή όπως πολλοί νομίζουν) λόγο στο "κλείσιμο" των διόδων του αέρα προς τον πνεύμονα. Επειδή ακόμα k μέσα στην καμπίνα του αεροσκάφους η περιεκτικότητα του οξυγόνου σε σχέση με την ατμόσφαιρα στο sea level είναι λιγότερη, ασθενής με COPD θα πρέπει να συμβουλευτεί τον πνευμονολόγο του k ίσος μετά από μια απλή σπιρομέτρηση να του δοθεί άδεια να πετάξει. Βεβαίως όλα εξαρτώνται από το ποσο βαριά "εκφράζεται" η αρρώστια στον συγκεκριμένο ασθενή.

θα πρέπει να ληφθύν υπόψιν ότι παράγοντες όπως το άγχος, κάθε είδους φοβία εν ώρα πτήσης θα μπορούσαν να συμβάλουν στην έξαρση μιας κρίσης που εφόσον εντοπιστεί, β2 agonists, bronchodilators (αερολίν, flixotide ktl ξέρετε όσοι έχετε άσθμα για τι μιλάω) θα πρέπει να χορηγηθούν.

Για να μην πολυλογώ τα πράγματα που πρέπει να κανεις πριν πετάξεις είναι:
1. συμβουλέψου τον πνευμονολόγο σου,
2. πάρε μαζί σου τα φάρμακα που σου έχουν δοθεί οποτε k κρίση να παρουσιαστεί να την αντιμετωπίσεις
3. ενημέρωσε το πλήρωμα
4. όσο για την διάρκεια όσο λιγότερη είναι τόσο το καλύτερο
 
Ευχαριστώ πολύ!
Δεν πρόκειται για μένα, αλλά για συγγενικό μου πρόσωπο (τη μητέρα μου) που έχει τρομάξει πολύ από τότε που διαγνώστηκε και δεν θέλει να ακούσει για πτήσεις.
 
απο τη στιγμή που υποτείθεται πως το αεροσκάφος είναι presurised cabine που σημαίνει οτι είναι σταθερή η εσωτερική μερική πίεση αερίων, όχι δεν υπάρχει διαφορά απο ένα απολύτως υγιές ατομο.
 
Top