Τι γίνονται τα συντρίμμια αεροπλάνων που έπεσαν;

Panos81

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
28/03/2005
Μηνύματα
98
Likes
0
Πριν μερικές μέρες ένας γνωστός μου που έχει εξοχικό στον Κάλαμο μου έλεγε ότι τώρα τελευταία έχουν αυξηθεί οι διαρρήξεις στην περιοχή γιατί σχεδόν όλη η δύναμη των αστυνομικών σταθμών της περιοχής (Ωροπού, Καλάμου και Μαραθώνα) διατίθεται για να φυλάσσει τα συντρίμμια του Β737 της Helios.

Από άλλον που μένει στη Γλυφάδα έχω ακούσει ότι βρήκε καμμένο μεταλλικό εξάρτημα που απ'ότι λέει μπορεί να ανήκει στο DC-8 της Swissair που έκανε over-run το 1979 στο Ελληνικό (μάλλον στην Γλυφάδα για να ακριβολογούμε γιατί το τέλος του 15/αρχή του 33 είναι στον Δήμο Γλυφάδας) και πήρε φωτιά ενώ ο πατέρας του που κάνει υποβρύχιο ψάρεμα έχει δει μέσα στη θάλασσα ανοιχτά της Βούλας κομμάτι μετάλλου σαν έλασμα που θεώρησε ότι μπορεί να είναι από το YS-11 που έπεσε εκεί τον Οκτώβρη του 1972.

Οπότε... τι γίνεται με τα αεροπλάνα που πέφτουν επί Ελληνικού εδάφους; Για πόσο καιρό φυλλάσσονται τα συντρίμμια; Μετά τι γίνονται; Βλέπω ότι σε άλλες χώρες συλλέγονται όλα (ή όσο το δυνατόν περισσότερα) και μεταφέρονται σε αποθήκες, όπως έγινε και με το Concorde της Air France στο Gonesse, αλλά και με ένα Trident της British Airways που έπεσε στο Staines δυτικά του Heathrow αμέσως μετά την απογείωση το 1972 (αν θυμάμαι καλά). Το Β747 της TWA που εξερράγη πάνω από το Long Island επανασυναρμολογήθηκε (όσο ήταν δυνατόν βέβαια) για να διευκολυνθούν οι έρευνες αλλά οι ζημιές του δεν ήταν τόσο εκτενείς όσο του Β737 της Helios που παραμορφώθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό, με την ουρά μόνο να μένει σχεδόν μονοκόμματη.
 
Έχω πάει σε δυο ατυχήματα στην Ελλάδα στο Yakovlev 42 UR-42334 και στο YS-11 της Ολυμπιακής στην Κοζάνη
Το πρώτο το έχουν μεταφέρει περίπου 4-5 χιλιόμετρα από το σημείο που έπεσε .Το YS-11 δεν το έχουν μεταφέρει
Μια φωτογραφία από το Yak:

http://aviation-safety.net/photos/displ ... r=1&kind=C
 
SARIDAKIS VASILIS":3oztthox said:
στο YS-11 της Ολυμπιακής στην Κοζάνη... Το YS-11 δεν το έχουν μεταφέρει

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι τα συντρίμμια είναι ακόμα εκεί που έπεσε;;; Δεν είναι επικίνδυνο να υπάρχουν εκτεθειμένα συντρίμμια ενός αεροπλάνου (κομμένα κομμάτια μετάλλου κ.τ.λ.) όπου να έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε περίεργος;

Αν δηλαδή το καλοκαίρι πάω στη Βούλα και κάνω κατάδυση μπορεί να βρω το άλλο YS-11;
 
alex2":72o8bqp1 said:
gnorizi kaneis ama i fotos einai tou 2005 ??? den tha eprepe na eihan skouriasi ta sindrimia

http://aviation-safety.net/database/rec ... 〈=en

εξαρταται απο το υλικο που ειναι κατασκευασμενα τα μερη του αεροσκφους. αν δεν κανω λαθος στην αεροναυπηγικη χρησιμοποιουνται εκτενως κραματα αλουμινιου... και το αλουμινιο δεν σκουριαζει.
 
no frills":1ctphrxw said:
alex2":1ctphrxw said:
εξαρταται απο το υλικο που ειναι κατασκευασμενα τα μερη του αεροσκφους. αν δεν κανω λαθος στην αεροναυπηγικη χρησιμοποιουνται εκτενως κραματα αλουμινιου... και το αλουμινιο δεν σκουριαζει.

Σωστό. Δεν σκουριάζει αλλά λιώνει αν καεί πιο εύκολα από άλλα μέταλλα. Σύγκρινε π.χ. το Boeing 727 SX-CBF που πήρε φωτιά όταν το έκοβαν και το πάνω μέρος της ατράκτου έλιωσε, με το DC-3 στο "Κοινωνία Ώρα Μηδέν" που το έκαψαν επίτηδες για το γύρισμα της ταινίας, το οποίο νομίζω έχει περισσότερα εξαρτήματα από σίδερο. Εκείνο παρ'ότι κάηκε έμεινε μονοκόμματο.
 
μιλαω για κραμματωμενο αλουμινιο....οποτε εχουμε ιδιαιτερα αυξημενες μηχανικεσ ιδιοτητες γεγονος που καθιστα το λιωσιμο αυτον δυσκολοτερο(οχι ομως και αδυνατο....)αρα τα κομματια που δεν λειωσανε....δεν προκειται να σκουριασουν.....
 
Της πολεμικής αεροπορίας μαζεύονται στα αντίστοιχα αεροδρόμια που ανήκουν τα αεροπλάνα και απο εκεί στο Ελληνικό για πούλημα στους παλιατζήδες
 
Top