Θέμα ορολογίας

George

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
29/03/2003
Μηνύματα
1.432
Likes
123
Σε πάρα πολλές περιπτώσεις, στις οποίες διάφοροι άνθρωποι αναφέρονται σε ένα αεροδρόμιο, έχω ακούσει να χρησιμοποιούν τη λέξη "αεροδιάδρομος" λανθασμένα. Την έχω συναντήσει ακόμη και σε ελληνικό περιοδικό που ασχολείται με αεροπορικά θέματα, να αναφέρεται από κάποιον/κάποιους συντάκτες που ασχολούνται με μια στήλη ειδήσεων που υπάρχει στο εν λόγω περιοδικό (όχι όμως και στα υπόλοιπα ενυπόγραφα άρθρα που δημοσιεύονται σε αυτό).

Προσωπικά, δεν έχω δει ή ακούσει ποτέ τη λέξη "αεροδιάδρομος" να χρησιμοποιείται από κάποιον επαγγελματία του χώρου, όταν εκείνος θέλει να αναφερθεί σε οτιδήποτε άλλο εκτός από τους νοητούς διαδρόμους/πορείες που ακολουθούν τα -πολιτικά τουλάχιστον- αεροσκάφη στον αέρα. Οι αεροδιάδρομοι, λοιπόν, ορίζονται από κάποια βοηθήματα αεροναυτιλίας που υπάρχουν στο έδαφος (VORs), αλλά οι ίδιοι βρίσκονται...στον αέρα :!:

Αντίθετα, ο διάδρομος όπου απογειώνονται και προσγειώνονται τα αεροσκάφη σε ένα αεροδρόμιο αναφέρεται ως "διάδρομος απογειώσεων/προσγειώσεων" (runway) ή σκέτα "διάδρομος" και οι υπόλοιποι ως "τροχόδρομοι" (taxiways) (π.χ. διάδρομος 10/28, τροχόδρομος Alpha).

Μετά από τόσες φορές, όμως, που έχω ακούσει να λένε π.χ. για τον "αεροδιάδρομο του αεροδρομίου Μακεδονία" κ.λ.π., έχω αρχίσει να αμφιβάλλω μήπως τελικά ο όρος αυτός έχει ενσωματωθεί στην αεροπορική ορολογία, σημαίνοντας και το διάδρομο απογειώσεων/προσγειώσεων και εγώ δεν το έχω ακόμη πάρει χαμπάρι...
 
Μπράβο George... και σκεφτόμουν ν' ανοίξω παρόμοιο θέμα αυτές τις μέρες..!

Όντως πιστεύω ότι είναι λανθασμένη η χρήση του όρου "αεροδιαδρόμος" με τη σημάσια του διαδρόμου προσγείωσης (αυτό που στα αγγλικά λέμε runway). Ο όρος "αεροδιάδρομος" είναι η συγκεκριμένη εναέρια διαδρομή που ακολουθεί το αεροπλάνο και το οποίο στα αγγλικά μπορούμε να το συναντήσουμε ως: airway, air corridor, air lane, skyway...

Μπορεί να γίνεται χρήση της λέξης "αεροδιάδρομος" με τη σημασία του "runway" αλλά αυτό νομίζω είναι απόλυτα λανθασμένο... (Τουλάχιστον δεν έχει περάσει ακόμα στα λεξικά ευτυχώς..!) :cool: :D
 
Και εγώ το σκεφτόμουν από καιρό να κάνω αυτό το post, γιατί μου κάνει εντύπωση το ότι οι περισσότεροι άνθρωποι που είτε ξέρουν είτε δεν ξέρουν από αεροπορικά θέματα, μιλούν για τους "αεροδιαδρόμους" των αεροδρομίων, αλλά ποτέ δεν το κάνουν οι επαγγελματίες :!: Νομίζω ότι είναι από τα πιο συχνά λάθη που γίνονται σε αεροπορικές συζητήσεις.
 
nao intos exete dikio alla na po thn alitheia merika pragmata sthn orologia den xrhshmopoiountai .
eidika h leksh aerodiadromos pou isos na thn exo xrhshmopoihsei kai ego , metaksy mas me tous ypallhlous tha to legame alla na katalabainomastan .

auto fysika den gynete panta giati merikes lekseis ephreazoun kai thn douleia .

fysika loipon oi lekseis pou den ephreazoun tis xrhsimopoioumai lathos alla kaneis den diorthonei .

tora an katalabate ti eipa na me xesete ..... :D
 
Βασικά, το θεωρώ πολύ πιο εύκολο να πει κανείς τη λέξη "διάδρομος", αφού και πιο απλή είναι και πιο σωστή. Αλλά εδώ αρχίζουμε να μπαίνουμε σε ένα άλλο θέμα: να χρησιμοποιούμε τη γλώσσα πιστά με όλους τους κανόνες της (ιδίως όταν πρόκειται για θέμα συνεννόησης στη δουλειά) ή να μιλάμε όπως να 'ναι, αρκεί να καταλαβαινόμαστε ?
Anyway...

Υ.Γ.1 Μου φαίνεται ότι με έπιασαν τα φιλοσοφικά μου σήμερα :idea: :cool: :idea:
Υ.Γ.2 Μια χαρά σε καταλάβαμε, μην ανησυχείς...
 
kai ti exete na peite gia ta "aerolimenas" kai "aerodromio"??
ekei na deite mpaxalo
 
Γιατί, είναι κάποια από τις δύο εκφράσεις λανθασμένη;
 
Andreas":3kcwqrzy said:
Γιατί, είναι κάποια από τις δύο εκφράσεις λανθασμένη;

Η απορία σου είναι λογικά για τα "αεροδρόμια" και "αερολιμένας";
Δεν ξέρω τι εννοούσε ακριβώς ο alexander πριν 3,5 χρόνια, αλλά σίγουρα δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα όπως στην περίπτωση του "αεροδιαδρόμου"!

Η διαφορά:

Αεροδρόμιο: Οποιοσδήποτε χώρος που προσγειώνονται και απογειώνονται αεροσκάφη. Αεροδρόμιο μπορεί να ονομάσεις και ένα χωράφι.
Αερολιμένας: Σχετίζεται με το σύνολο των εγκαταστάσεων εξυπηρέτησης αεροσκαφών, επιβατών και εμπορευμάτων (διάδρομοι, δάπεδα, αεροσταθμός κτλ.)

Μπορούμε να πούμε ότι η λέξη "αεροδρόμιο" είναι πιο γενική.

Edit: Η παραπάνω είναι η γλωσσική διαφορά των 2 λέξεων. Επισήμως (στην αεροπορική ορολογία, στη νομοθεσία κτλ.) ο κάθε όρος έχει διαφορετική χρήση.
 
Top