Ταξίδι στην Ελβετία - Θέματα τελωνείου

MerNion

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
20/08/2006
Μηνύματα
2.839
Likes
147
Περιοχή
Αθήνα
Website
athensairport.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Πρόκειται να επισκευτώ την Ελβετία με τον πατερα μου για επαγγελματικούς του λόγους και θελει να εχει στις αποσκευες του μερικες ηλεκτρονικες συσκευες (κουτια, πλακετες κυκλωματων, κεραιες, καλωδια κλπ) για μια επιδειξη που πρεπει να γινει εκεί.
Γνωρίζει κανείς να μου πει αν χρειαζεται να γινει καποια ενεργεια στο τελωνείο ή κάπου αλλού για να μπορεί να βγει (και να μπει μετά στην επιστροφή πάλι) νόμιμα ο εξοπλισμός αυτός καθώς και αν υπάρχει κάποια είδους ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής/φθοράς κλπ;
Δεδομένου οτι η Ελβετία δεν είναι στην Ε.Ε. και θεωρείται σαν τρίτη χώρα υπάρχει κάτι επιπλεόν που πρέπει να γίνει;
Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το τελωνείο του Βενιζέλου αλλά Παρασκευή μεσημέρι δεν ήταν κανείς εκεί και το θέμα επείγει, γι' αυτό απευθύνομαι εδώ..
Ευχαριστώ!
 
Φίλε Μερνιον η Ελβατία ναι μεν δεν είναι στις χώρες Σενγκεν,αλλά από και πρός Ελβετία μπορείς να πάς σαν να είσαι σε χώρα Σενγκεν.Εγώ πέρισυ που πήγα για επαγγελματικό ταξίδι του πατέρα μου (σύμπτωση λολ),δεν χρειάστηκε ούτε διαβατήριο να έχω (πέταξα με την ταυτότητά μου) και ούτε μας εξέτασε κανείς στο τελωνείο (και ας κουβαλούσαμε και λάπτοπ μαζί μας).
 
MerNion":1u34qxeh said:
Πρόκειται να επισκευτώ την Ελβετία με τον πατερα μου για επαγγελματικούς του λόγους και θελει να εχει στις αποσκευες του μερικες ηλεκτρονικες συσκευες (κουτια, πλακετες κυκλωματων, κεραιες, καλωδια κλπ) για μια επιδειξη που πρεπει να γινει εκεί.
Γνωρίζει κανείς να μου πει αν χρειαζεται να γινει καποια ενεργεια στο τελωνείο ή κάπου αλλού για να μπορεί να βγει (και να μπει μετά στην επιστροφή πάλι) νόμιμα ο εξοπλισμός αυτός καθώς και αν υπάρχει κάποια είδους ασφάλεια σε περίπτωση κλοπής/φθοράς κλπ;
Δεδομένου οτι η Ελβετία δεν είναι στην Ε.Ε. και θεωρείται σαν τρίτη χώρα υπάρχει κάτι επιπλεόν που πρέπει να γίνει;
Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το τελωνείο του Βενιζέλου αλλά Παρασκευή μεσημέρι δεν ήταν κανείς εκεί και το θέμα επείγει, γι' αυτό απευθύνομαι εδώ..
Ευχαριστώ!

Η Ελβετία δεν είναι Τρίτη Χώρα αλλά προτιμησιακή.(Δηλαδή δεν εισπράττεται εισαγωγικός δασμών τρίτων χωρών αλλά μόνο ΦΠΑ κατά την εισαγωγή αρκεί να συνοδεύεται από προτημισιακό πιστοποιητικό).

Θα σου συνιστούσα αφού πρόκειται για επίδειξη και επανεισαγωγή των πλακετών κλπ να κάνετε μία λίστα (σαν Packing List) το οποίο κατά την έξοδό σας θα παρουσιάσετε στο Τελωνείο για έλεγχο και θα καρφιτσωθεί στο διαβατήριό σας με σφραγίδα και υπογραφή του Τελωνείου.
Έτσι κατά την επανεισαγωγή ΑΝ σας ελέγξουν δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα πληρωμής δασμών , ΦΠΑ κλπ.

ΜΟΝΟ έτσι θα είσαι βέβαιος ότι δεν θα σας ζητηθεί η πληρωμή για αυτά κατ’α την επάνοδο σας. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα βρίσκεστε στην διακριτική ευχέρια του κάθε Τελωνειακού που θα είναι υπηρεσία τότε αν σας κάνει έλεγχο και αν δεχθεί ότι αυτά τα είχατε μαζί σας κατά την έξοδο.
 
Μα φίλε μου δεν περνάς ΚΑΝ τελωνείο απο Ελλάδα - Ελβετία...
 
Αγαπητέ MerNion τα πράγματα ισχύουν, σε τυπικό επίπεδο, 100% όπως τα αναφέρει ο aas59. To ότι, κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα σας ελέγξει καθόλου το Τελωνείο, δεν σημαίνει ότι δεν έχει το δικαίωμα ή και την υποχρέωση να το κάνει. Απλά, ίσως πουν το γνωστό "δε βαρυέσαι"! Αν δεν το πουν, όμως; Γι' αυτό, χρεώστε ένα διαβατήριο με την λίστα σας, πάρτε μια σφραγίδα τους, και καθαρίσατε. Διαδικασία 3 λεπτών είναι.
 
Top