Ταξίδι με 747!!

AndreasT

Business-Class-Member
Εγγραφή
27/12/2007
Μηνύματα
284
Likes
12
Περιοχή
Latitude 37.9830 - Longitude 23.7330
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Επειδή διακαής πόθος μου είναι να πετάξω με ένα 747, εδώ και πολλά χρόνια, και δε το βλέπω να πραγματοποιέιται μιας και σιγά σιγά ο τύπος αποσύρεται, αποφάσισα να κάνω ένα ταξίδι μόνο για αυτό το λόγο!
Από τους γνώστες θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο συντομότερος προορισμός για να ταξιδέψει κάποιος με ένα 747- 400!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Η πιο μικρή σε διάρκεια πτήση μου με 747, ήταν από Μπανγκόκ σε Πουκέτ, και από Πουκέτ σε Σιγκαπούρη (περίπου 2 ώρες each). Για Σιγκαπούρη από Μπανγκόκ το έχουν καταργήσει σίγουρα. ΟΚ δεν είναι κοντινοί προορισμοί, αλλά η τιμή για Μπανγκόκ από Αθήνα έχει ξεφτυλιστεί τελείως, με πολλές και εναλλακτικές διαδρομές (Thai, Gulf, Emirates, Qatar, καμία πάντως με 747). Συνεπώς αν το πρόβλημα σου είναι κόστος και όχι χρόνος, δε θα σε απογοητεύσει η τελική τιμή.
Βέβαια ούτε αυτό σε διασφαλίζει, διότι στέλνουν και 777, ακόμα και Α300. Μάλλον να τσεκάρεις ποιες ώρες βάζουν τα 747 εφόσον το αποφασίσεις (έχει αρκετά δρομολόγια τη μέρα).


Εκτός αν μπορέσεις να κλείσεις στην Pulmantur που φέρνει από Ισπανία ορδές τουριστών για κρουαζιερόπλοια, αεροπλάνο που είναι ναυλωμένο, οπότε δε ξέρω πως θα το καταφέρεις.
Τέλος μπορείς να αυτοσυσκευαστείς και να φύγεις με τα 747 cargo Hellenic Imperial :)
 
Προφανώς ο pilot23 δεν εννοεί τη μικρότερη σε διάρκεια πτήση από οπουδήποτε προς οπουδήποτε. Μάλλον εννοεί από Αθήνα (που δεν έρχονται 747!!!) ή τέλος πάντων κάτι κοντινό (εντός Ευρώπης).
By the way τα Hellenic Imperial είναι επιβατικά και όχι cargo! :oops:
 
Αν θες να το συνδυάσεις με τουρισμό, Αθήνα - Νέα Υόρκη με British Airways για πχ 29/05/2009 - 02/06/2009 στα €490 (συμπεριλαμβάνονται φόροι, επίναυλοι και λοιπές χρεώσεις)
 
Top