Στολές κατά την πτήση

Air Style

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
30/01/2008
Μηνύματα
33
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
SAB
Έχω μία ερώτηση και παρακαλώ για απάντηση της από ειδικούς ή/και γνώστες. (Απαντήσεις του τύπου "ναι, καλή ερώτηση" είναι μάλλον περιττές...)

Ποιά στολή φορούν οι χειριστές των αεροσκαφών της Μοίρας Μεταφοράς Υψηλών Προσώπων (ή όπως αλλιώς λέγεται), όταν αυτοί εκτελούν πτήσεις μεταφοράς υψηλών πολιτικών (π.χ. μεταφορά του πρωθυπυργού ή ενός υπουργού στο εξωτερικό γιά συμμετοχή σε μία σύνοδο κορυφής ή κάποια παρόμοια επίσημη συνάντηση);

Τις πράσινες στολές πτήσεων anti-g των μαχητικών και μεταγωγικών ή τις κομψές και ευπαρουσίαστες επίσημες στολές ('εξόδου');

Λογικά θα έπρεπε να φορούν τις επίσημες στολές εξόδου, που ταιριάζουν εμφανισιακά στην περίσταση και αρκούν γιά την εκτέλεση των πτητικών τους και λοιπών καθηκόντων. Άλλωστε οι πράσινες στολές είναι απολύτως περιττές στην περίπτωση αυτή, αφού πετούν επιβατικά εμπορικά αεροσκάφη "της γραμμής", όπου δεν αναμένονται/είναι δυνατές/είναι επιθυμητές επιταχύνσεις τύπου F-16 και οι πτήσεις δεν διαφέρουν στην εκτέλεσή τους σε τίποτα από αυτές μίας καλής αεροπορικής εταιρίας...

Ξέρει κανείς κάτι;
 
Απ ότι έχω δει στην τηλεόραση κατα τις αναχωρήσεις ή αφίξεις VIP οι χειριστές φορούν τη στολή εξόδου. Εχω δει όμως και με τις φόρμες χειριστές του Embraer (όχι anti g).
Αν υπάρχουν ενθάδε χειριστές της ΠΑ θα σε βοηθήσουν καλύτερα από μένα.
 
Ευχαριστώ για την ταχεία απάντηση!

Αφού το έχεις δει στην τηλεόραση, υπάρχουν "ελπίδες"... :D Βασικά, όταν υπηρετούσα ακόμη στην Πολεμική Αεροπορία, είχα δει κι εγώ μία (και μοναδική) φορά χειριστές του Embraer να φορούν τις γνωστές πράσινες στολές πτήσεων των ενόπλων δυνάμεων (anti-g ή όχι δεν ξέρω βέβαια).* Βέβαια τότε, που τους είχα δει, δεν νομίζω ότι εκτελούσαν πτήση VIP. Anyway...

Κανείς άλλος ξέρει κάτι να μας πει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



* Κάτι που προσωπικά δεν καταλαβαίνω, διότι πρώτον δε βλέπω τον λόγο και δεύτερον θεωρώ τις μπλε στολές (κοστούμι "εξόδου") πολύ καταλληλότερες γιά τον σκοπό των πτήσεων αυτών και βέβαια ούτως ή άλλως πλήρως επαρκείς.
 
Στις 06/11/2007 στην πτήση LGEL-TGD και
στις 07/11/2007 στην πτηση TGD-LGEL
φορούσαν την επίσημη στολή (στολή "εξόδου").
 
Top