[split] Transit visa

  • Thread starter jerry
  • Ημερομηνία δημιουργίας

jerry

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
04/01/2003
Μηνύματα
4.304
Likes
1.233
Website
www.air-born.gr
Τελικά πολύ μου αρέσει αυτό το παγκόσμιο δίκτυο ενημέρωσης του airliners.gr+φίλων.

COMPUTERISE":3j4ci6st said:
δεν είχε πρόβλημα visas και δίνοντας 20$ βγήκε χωρίς κανένα πρόβλημα από το αεροδρόμιο για ένα τρίωρο κάνοντας με ένα taxi μιά βόλτα στην πόλη.
could you elaborate on that pls? την έβγαζες επιτόπου δηλαδή?
 
Kι εμένα κουφό μου φάνηκε jerry :shock: αλλά έτσι έγινε και δεν έχω λόγω να μην τον πιστέψω!! :cool:
Σου μπαίνουνε ιδέες?? Sorry για το off topic παιδιά αλλά εδώ είχαμε θέμα...
 
Μήπως μιλάμε για μια transit visa λόγω του έκτακτου που συνέβει. Σε τέτοιες περιπτώσεις ίσως τους επέτρεψαν να εκδοθεί 24η transit visa που ταυτόχρονα επιτρέπει και έξοδο απο το αεροδρόμιο για 24 ώρες.

Αλλά και αυτός έφυγε απο το αεροδρόμιο γνωρίζοντας την ώρα που θα αναχωρούσανε για Αθήνα? Ήταν σίγουρος η το έκανε στα τυφλά?
 
Προφανώς το έχουν προβλέψει και το εφαρμόζουν με τον τρόπο που αναφέρει ο φίλος thanosp. Αν χρησιμοποιούσατε την Gulf για να πάτε Ταϊλάνδη, στην επιστροφή προσέξτε τί συνέβαινε: Φτάνατε από Μπανγκόκ στην Muscat, απ'όπου φεύγατε μετά από αρκετές ώρες. Έχετε τη δυνατότητα να βγείτε στην πόλη, αν και είναι απλά το transit σας. Το απόγευμα φεύγετε για Μπαχρέιν, στο οποίο διανυκτερεύετε και φεύγετε για Αθήνα την επόμενη μέρα το πρωί. Άρα ξαναβγαίνετε έξω, αυτή τη φορά στο Μπαχρέιν!Not bad...
 
merikes hores se autin tin periohi ehoun halarosi oso afora tin VISA. Stin Tflida TBS gia paradigma mporeis san europaios na bgaleis VISA epi topou sto aerodromio gia 20 $.
 
Kαλό θα ήταν παιδιά, επειδή ξεφεύγει το θέμα, να το μεταφέρετε σε καινούργιο section και με τίτλο Visa infos.

Λοιπόν, έκανα μιά πρόχειρη έρευνα για την visa στις Πρώην Σοβιετικές Δημοκρατίες και ιδού τα αποτελέσματα.

Κυργιζία,Αζερμπαιτζάν,Τατζικιστάν,Μολδαβία,Λευκορωσία,Ουκρανία σίγουρα παίρνεις την visa στο αεροδρόμιο αν έχεις διαβατήριο Ε.Ε.Κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεσαι και δύο φωτογραφίες καθώς επίσης και χρήματα για το κόστος της visa. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ στα αεροδρόμια και όχι στις οδικές ή σιδηροδρομικές συνοριακές διαβάσεις.

Στις τρεις Βαλτικές δεν χρειάζεσαι βέβαια καθόλου visa μια που είναι μέλη της Ε.Ε.

Για το Ουζμπεκιστάν τώρα, χρειάζεσαι πρόσκληση ή reservation ξενοδοχείου από τοπικό γραφείο ταξιδίων και κατόπιν αίτηση στο τοπικό προξενείο για έκδοση visa. Δεν χρειάζεσαι πρόσκληση ή hotel reservation μόνο για transit visa διάρκειας 72 ωρών αλλά χρειάζετε να έχεις εκδόσει την visa σου πριν φτάσεις στη χώρα.
Για το Τουρκμενιστάν ισχύουν ακριβώς τα ίδια με το Ουζμπεκιστάν.Υπάρχει όμως το παραθυράκι της 24ωρης tarnsit visa που μάλλον χάρη σαυτό ο φίλος μου κατόρθωσε να κάνει μια βόλτα στο Ασκχαμπάτ!!
 
Γενικώς το θέμα visa όσο πάει και διευκολύνετε αρκετά! Πρέπει να παραδεχτώ ότι γίνετε κάτω απο την ομπρέλα της Ευρωπα'ι'κής Ένωσης. Στο ταξίδι προς το Περού ήταν παιχνιδάκι. Ούτε visa ούτε τίποτα. Βρέθηκα σε 4 αεροδρόμια και έλεγχος έγινε μόνο στο Λονδίνο και στη Λίμα και μόνο μια τυπική ερώτηση: Έχετε έρθει για διακοπές? Ένα ναι σαν απάντηση και ελεύθερος να φύγω. Ούτε ένα λεπτό δεν πήρε η διαδικασία. Έτσι πρέπει..Ελευθερία στην μετακίνηση! :cool:
 
Μια που το ανοίξαμε το θέμα να ρωτήσω κι εγώ για μιά δύσκολη χώρα?
Ξέρει κανείς τι χρειάζετε για visa στη..... Σ.Αραβία??
Το έχω ψάξει και κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει με σιγουριά. Καμμιά ιδέα παίδες??
 
Για να βγαλεις visa για την σαουδικη αραβια ειναι παρα πολυ δυσκολο
στους περισσοτερους την βγαζει η εταιρειας που εργαζεται. αλλιως βιζα δεν βγαζεις.ενας γνωστος περιμενε 2 χρονια για να βγαλει τουριστικη βιζα αλλα στην γυναικα του δεν της εβγαλαν.

Αυτα γνωριζω για την Royal Saudi Arabia ευρωπαιους τουριστες δεν θελει μονο μουσουλμανους.

Περισσοτερες πληροφοριες στην πρεσβεια της χωρας που ειναι στην Μαραθωνοδρομων
 
COMPUTERISE":24vdjc59 said:
Μια που το ανοίξαμε το θέμα να ρωτήσω κι εγώ για μιά δύσκολη χώρα?
Ξέρει κανείς τι χρειάζετε για visa στη..... Σ.Αραβία??
Το έχω ψάξει και κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει με σιγουριά. Καμμιά ιδέα παίδες??
Έχει γέλιο με τις προυποθέσεις που θέτει η Σ.Αραβία. Έχουμε λοιπόν..

:arrow: Restricted entry
(a) Holders of an Israeli passport or passports with Israeli stamps in them. (b) Passengers not complying with Saudi conventions of dress and behaviour, including those who appear to be in a state of intoxication, or who display inappropriate affection (especially between men and women) will be refused entry.

:arrow: Passports
A passport valid for six months at time of entry is required by all.

:arrow: Visas
Required by all except the following:
(a) nationals of Bahrain, Kuwait, Oman, Qatar and United Arab Emirates;
(b) transit passengers continuing their journey by the same or first connecting aircraft within 18 hours, provided holding valid onward or return documentation, not leaving the airport and making no further landing in Saudi Arabia (except nationals of Burkina Faso, Mali, Niger and Nigeria who always require a transit visa)

Αυτά σε γενικές γραμές. Για παραπάνω πληροφορίες

Embassy & Consulate:
71, Marathonodromon St.,
154 52 P. Psychico
Tel 210 6716911-3,
Fax 210 6479833
 
Top