Σχολή μηχανικών

Thanasis_U2

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
19/03/2006
Μηνύματα
1.196
Likes
0
Περιοχή
Krakow
Website
taxidiarapsyxh.wordpress.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
WZZ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EPKK
YAHOO
thanasis172003@yahoo.gr
Μιας και οι πανελλήνιες μας φέτος δε είχαν και το καλύτερο αποτέλεσμα, αποφάσισα
Να πιάσω μια δουλειά 4ωρη (DHL στο αεροδρόμιο) και να κάνω μερικά ιδιαίτερα
Για να ξαναδώσω. Άλλα σκέφτομαι να πάω σε καμιά ιδιωτική σχολή για μηχανικός αεροπορίας (μιας και τα οικονομικά για πιλότος, μόνο τζόκερ τα βγάζει). Για αυτό το λόγω θα ήθελα να μάθω να σπουδάσω στην βάση της Ολυμπιακής αεροπορίας ή να διαλέξω έξω (Lufthansa ή ότι άλλο προτείνετε). Επίσης τι μαθήματα χρειάζονται για να σπουδάσω εκει.
Ευχαριστώ,
Φιλικά Θανάσης
 
Φίλε μου εγώ αν μπορούσα θα έφευγα με τα χίλια έξω.Όχι απαραίτητα Lufthansa.Μάλλον θα προτιμούσα British Airways.Προσφέρει και αυτή ανάλογα προγράμματα εκπαίδευσης.Πάντως αν έχεις ή αποκτήσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με την εκπαίδευση που προσφέρει η ΟΑ μπορείς να μου τις παραθέσεις ή να μου τις στείλεις με πμ?Είχα στείλει παλιά mail αλλά μου απάντησαν μετά από 2 μήνες και δεν μου είπαν και κάτι σπουδαίο.Τους ξανάστειλα αλλά δεν απάντησαν.Ενδιαφέρομαι και γω αλλά μάλλον θα ακολουθήσω το δύσκολο δρόμο..Και μη νομίζεις ότι υπάρχουν πολλές σχολές μηχανικών αεροπορίας στην ελλάδα.Μόνο ένα τει μηχανικών αεροσκαφών υπάρχει,ένα αει αεροναυπηγών και κάτι τεε μηχανοσυνθετών αεροσκαφών.It's your choice :)
 
z_pilot":vhxja3ft said:
....Μόνο ένα τει μηχανικών αεροσκαφών υπάρχει,ένα αει αεροναυπηγών και κάτι τεε μηχανοσυνθετών αεροσκαφών....

και η σχολή ικάρων μηχανικών . Συγνώμη φίλε z_pilot επειδή λες την λέξη "Μόνο", οι σχολές που που αναφέρουμε έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους .
 
nikou":38zybt8a said:
z_pilot":38zybt8a said:
....Μόνο ένα τει μηχανικών αεροσκαφών υπάρχει,ένα αει αεροναυπηγών και κάτι τεε μηχανοσυνθετών αεροσκαφών....

και η σχολή ικάρων μηχανικών . Συγνώμη φίλε z_pilot επειδή λες την λέξη "Μόνο", οι σχολές που που αναφέρουμε έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους .
Μιλούσε για πολιτική αεροπορία.Γι αυτό δεν ανέφερα τη ΣΜΑ.Και ξεχνάς και τη ΣΤΥΑ.Και φυσικά ξέρω ότι οι σχολές που ανέφερα έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους.Απλώς ανέφερα όσες σχετικές σχολές υπάρχουν ;)

Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι για τις σχολές που ανέφερα ας με ρωτήσει.Το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα και έχω πάρα πολλές πληροφορίες.
 
Μια λύση είναι να παρακολουθήσει κάποιος ένα εγκεκριμένο σχολείο κατά EASA Part 147 (2 χρόνια) και 2 χρόνια εμπειρείας (εργασία) σε οργανισμό συντήρησης κατά EASA Part 145
και σε συνδιασμό με εξετάσεις (στο εγκεκριμένο σχολείο) να αποκτήσει την άδεια μηχανικού συντήρησης κατά EASA Part 66 στη κατηγορία Β1 (mechanical) ή Β2 (avionic), το δε πτυχίο που θα πάρει από την ΥΠΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ διεθνώς και είναι ισότιμο με ένα αντίστοιχο από οποιαδήποτε χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σε λίγο καιρό η ζήτηση Μηχανικών πιστοποιημένων κατά EASA Part 66 θα είναι μεγάλη. Πρόσφατα η ΕΑΒ πιστοποιήθηκε κατά EASA Part 147 για τη παροχή εκπαίδευσης για την απόκτηση άδειας συντήρησης αεροσκαφών κατά EASA Part 66 και προγραμματίζει τη παροχή ΠΛΗΡΟΥΣ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ από την ΥΠΑ και την EASA εκπαίδευσης σε κάθε κατηγορία. Έτσι σε 4 χρόνια κάποιος θα μπορεί να αποκτήσει ένα πτυχίο αξιόλογο και περιζήτητο. Χρειάζεται προσοχή όμως να παρακολουθήσει ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κατά Part 147 σχολείο και όχι απλά μια σχολή, γιατί τότε μόνο χρεοάζονται μόνο 2 χρόνια προϋπηρεσίας, σε άλλη περίπτωση περισσότερα (παράδειγμα: τελειώνοντας τα ΤΕΙ Χαλκίδας που είναι 4 χρόνια απαιτούνται επιπλέον 3 χρόνια προϋπηρεσίας, δηλαδή 7 συνολικά!). Η διεύθυνσή της είναι http://www.hai.gr/147
 
Βασικά,ασχέτως πόστου το καλύτερο είναι να σπουδάσεις aeronautical engineering στην αγγλία.Από κει και πέρα μπορείς να εργαστείς σε διάφορες θέσεις στις αεροπορικές.Κοίτα μόνο για κάποιο καλό πανεπιστήμιο γιατί οι διάφορες αεροπορικές επιλέγουν απόφοιτους από συγκεκριμένα πανεπιστήμια.Ένα πτυχίο από οργανισμό πιστοποιημένο κατά part 147 λέει μεν αν θες να δουλέψεις στο συγκεκριμένο πόσο αλλά σε περιορίζει εκεί.Αν πχ δεν βρεις δουλειά εκεί δεν θα μπορείς να βρεις δουλειά πουθενά αλλού.Αντιθέτως ο πτυχιούχος aeronautical engineer μπορεί να δουλέψει σε αεροπορική ή και εκτός αεροπορικού χώρου ως απλός μηχανολόγος(βέβαια στην ελλάδα για αναγνώριση θα χρειαστείς μάστερ+να μπεις σε κάποιο από τα τελευταία εξάμηνα ελληνικού πολυτεχνείου για πλήρη εξομοίωση του πτυχίου σου).
 
Top