Priority Pass

flying Doc

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
22/04/2007
Μηνύματα
1.771
Likes
181
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EBBR
Εδώ και πολύ καιρό θέλω να αποκτήσω την Priority Pass Card (Για όσους δε γνωρίζουν είναι κάρτα που επιτρέπει την πρόσβαση σε lounges ανά τον κόσμο ακόμα κι όταν πετάς economy.)

Στο site της όλα περιγράφονται όμορφα κι αγγελικά. Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από δω μέσα ? Είναι αξιόπιστη ή υπάρχει περίπτωση να φας πόρτα αν το lounge είναι γεμάτο με κανονικούς business & first class επιβάτες.

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ
 
Αν υποθέσουμε ότι αναφέρεσαι στο Standard membership (99 €/έτος + 24 €/επίσκεψη σε lounge) δεν είμαι βέβαιος ότι συμφέρει.
Δεδομένου ότι αν θέλεις να πληρώνεις 24€/επίσκεψη, μπορείς να το κάνεις και χωρίς την Priority card.
Δηλαδή τα 99€/έτος είναι πεταμένα λεφτά.
Π.χ δες εδώ, εδώ, εδώ κλπ. (δεν έχω δοκιμάσει κάποια από αυτές τις σελίδες, με αναζήτηση τις έχω βρει).

Εκτός και αν αναφέρεσαι στις ακριβότερες συνδρομές.
 
Είναι δυνατόν να πληρώνεις είσοδο μόνο € 24 σε οποιοδήποτε lounge και να απολαμβάνεις τα ίδια προνομια με κάποιον που έδωσε χιλιάδες ΕΥΡΩ γι αυτόν ακριβώς το λόγο?

Αν ήταν έτσι ΟΛΟΙ μας θα ήμασταν αραχτοί στις δερματινες πολυθρόνες και θα κάναμε το ντουζάκι μας περιμένοντας τον σοφέρ να μας πάει με τη Μερσεντές στο αεροπλάνο.

Πιστεύω πως κάποιο λόγο έχει η ύπαρξη συνδρομής.

Τεσπά, δεν ήταν και πολύ διαφωτιστική η απάντηση, αλλά και πάλι ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να ψάξεις λίγο το θέμα.
 
Εγω ειμαι μελος του προγραμματος που σου δινει προσβαση σε 1000 αιθουσες σε ολα τα αεροδρομια του κοσμου, τα υπολοιπα που αναφερονται ειναι για λιγες αιθουσες σε ορισμενα αεροδρομια. Το Priority Pass σου δινει αιθουσα σε ολα τα αεροδρομια και σε πολλες περιπτωσεις και δυο-τριες για να διαλεξεις. Η συνδρομη συμφαιρη εαν πηγαινεις λιγες φορες το χρονο, αλλιος εχει συνδρωμη €200 χωρις να χρεωνεσαι για καθε επισκεψη. Το χρησιμοποιο πολλα χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 
καλημέρα
και εγώ είμαι μέλος του priority pass, μου έχει φανεί πολύ χρήσιμο μερικές φορές (έχω το βασικό πακέτο το οποίο όμως επειδή την τελευταία φορά αγνόησα την ειδοποιηση για ανανέωση της συνδρομής μου, μου έκαναν καλύτερη τιμή για 79 ευρώ συν 24 ευρώ η κάθε επίσκεψη).
Θεωρώ σημαντικό να σκεφτείς πόσες φορές μέσα στο τελευταίο χρόνο περίμενες στο αεροδρόμιο παραπάνω από μισή ώρα και να εξετάσεις τις εναλλακτικές που σου προσφέρει το priority pass. Εμένα ειδικά στα ταξίδια με τον γιό μου που είναι τώρα 3,5 μου φάνηκε πολύ χρήσιμο, στο να έχω ησυχία να τον περιποιηθώ, να τον ταίσω χωρίς το στρες που δημιουργεί το αεροδρόμιο, αλλά και στο να χαλαρώσουμε πριν πάρουμε την επόμενη πτήση.
Επίσης αν σε ενδιαφέρει μόνο για τα ελληνικά αεροδρόμια κοίτα το παρακάτω λινκ
http://www.tui.gr/?TTID=64&CMD=TT
Ελπίζω να φάνηκα χρήσιμη .
:)
 
Προσωπικά δεν είχα ιδέα για την ύπαρξη τέτοιου option, ότι δηλαδή μπορείς να επισκεφτείς Lounges χωρίς να είσαι business traveller. Έριξα μια ματιά για το transit που με ενδιαφέρει τον Αύγουστο, δηλαδή του Ντουμπάι, και είδα πως και για τα 2 μπορείς να μπεις πληρώνοντας το αντίστοιχο fee, το οποίο είναι 25Ε και 17Ε (DCA & Marhaba Lounge αντίστοιχα). Στο πρώτο μάλιστα λένε πως είναι στη διακριτική τους ευχέρια αν θα σε βάλουνε νωρίτερα από το 3ωρο της αναχώρησης της πτήσης τους.
Αυτό που σκέφτομαι είναι πως εφόσον δεν είναι restricted to business travellers και εφόσον δεν χρειάζεται καν κάποια συνδρομή αλλά με ένα αντίτιμο μπαίνεις, θα βρω μέσα και τη κουτσή Μαρία. Αξίζει;

Επίσης, οι παρεχόμενες υπηρεσίες εκεί είναι included in the fee; Δηλαδή αν εγώ έχω όρεξη να σαβουριάσω ό,τι σάντουιτς και γλυκό βρω, και πιω και 9 ποτήρια ουίσκυ, είναι μέσα στην τιμή;
Και τέλος, για κάποιον που έχει την εμπειρία: έχεις τη δυνατότητα να κοιμηθείς; προφανώς όχι σε κρεβάτι, αλλά κάτι πιο άνετο από τις άβολες καρέκλες αναμονής στις θύρες.
Τέλος, εσείς που το χρησιμοποιείτε: τα Lounges έχουνε δωμάτια και μπάνια;;; γιατί αν είναι τόσο οργανωμένα γιατί κάποιος να πάει να μείνει στο airport hotel και να μη μείνει εκεί;

Μερσί, αναμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας.
 
Αν δεν κάνω λάθος οι εν λόγω αίθουσες έχουν κάποιο ωράριο άλλες μένουν ανοιχτές μέχρι τις 12 ή τις 1 το βράδυ αλλά ελάχιστες μένουν μέχρι πιο αργά.
Στις περισσότερες έχει και κρεββάτια για ένα σύντομο ύπνο και ντους.
Κοίτα τι βρήκα για την αίθουσα που σε ενδιαφέρει
http://www.youtube.com/watch?v=zTNcpSo82WE
διάβασε και τα σχόλια των υπολοίπων.
 
Χρησιμοποιω την Priority Pass εδω και 2 χρονια. Πληρωνω (μαλλον πληρωνει η εταιρεια μου) 400 ευρω το χρονο.
Πρεπει να κανεις πανω απο 15 ταξιδια το χρονο για πεις οτι συμφερει. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα δεν νομιζω οτι μπορεις να μπεις στα περισσοτερα Lounges εστω και και αν πληρωσεις τα 24 Ευρω. Για να μπεις πρεπει: 1) να ταξιδευεις business ή 2) να σε συνοδευει συνταξιδιωτης σου ο οποιος εχει χρυση καρτα συγκεκριμενης εταιρειας (και ταξιδευετε με αυτην) ή 3) να σε συνοδευει ατομο που εχει την "Priority Pass". Τοτε οι συνοδευομενοι πληρωνουν καπου 25 Ευρω ο καθενας. (Τα περισσοτερα lounge εχουν περιορισμο εως 2 συνοδευομενους) 4) να εισαι κατοχος της priority pass και να ειναι συμβεβλημενο το lounge
Στα περισσοτερα οτι/οσο φαεις και οτι/οσο πιεις ειναι τζαμπα, ενω πολυ λιγα (Σινγαπουρη) σε χρεωνουν αν πεις αλκοολουχα ποτα.
Για αυτους που ταξιδευουν συχνα δεν το συζηταω. Συμφερει και παρασυμφερει.
Κατι 6ωρα στην Doha η στην Κωνστα/πολη, ή στο Dubai εχουν περασει χωρις να το καταλαβω, στην δε Κινα ριχνεις αφοβα και κανενα υπνο, αφου δεν υπαρχει περιπτωση να σε ξεχασουν και να μη σε ξυπνησουν οταν ειναι η ωρα σου για επιβιβαση. Το δε "Αριστοτελης Ωνασσης" και το "Μελινα Μερκουρη" με εχουν τακτικο πελατη, και η χαρα μου ειναι να φτιαχνω καφε στη χοβολη.
Μειονεκτημα: Αν ταξιδευεις με Lufthansa στα terminal της συγκεκριμενης εταιρειας στην Φρανκφουρτη και στο Μοναχο δεν εχεις προσβαση σε lounge που ειναι συμβεβλημενο με την priority pass. Θυμαμαι παλια που δεν ειχα την χρυση της Star Alliance και οταν ταξιδευα με την Lufthansa μεσω Φρανκφουρτης στο τερμιναλ 1 και αναγκαζομουν και εβγαινα εξω (ξαναπερνουσα security) για να παω στο "American Airlines Admirals Club" που ηταν συμβεβλημενο με την priority pass.
Υπαρχουν πανω απο 500 lounges που ειναι συμβεβλημενα με την priority pass σε ολο κοσμο και συνεχως αυξανονται. Για περισοτερες πληροφοριες δειτε : http://www.prioritypass.com
 
Top