non-stop Αθήνα - Los Angeles?

fflyer

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
26/05/2007
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα

Σε αναζήτηση πτήσεων από το airtickets.gr και από τo site της Delta κάπου μεταξύ Ιουλίου και Αυγούστου, βρήκε non-stop flight της Delta από και προς Αθήνα - L.A. Δεν ανακοινώνεται τύπος αεροσκάφους. Πάντως πολύ χαίρομαι που όλο και περισσότερες εταιρείες καταφθάνουν στην Ελλάδα προσφέροντας direct υπερατλαντικές πτήσεις (βλ. United, USAIRways). Το Ελ. Βενιζέλος ή Ελλάδα γενικότερα αργά αλλά σταθερά μετατρέπεται σε κόμβο αερομεταφορών όπως Heathrow, Schipfol κτλ...

Ποια η γνώμη σας;
 
Μαλλον με Β767-300ΕR θα γινεται.. ;)
Κοιταξα και βρηκα (1588EUR στο site της Delta), αλλα οχι direct, αλλα με ενδιαμεση στο NYC
 
η πτηση σιγουρα δεν ειναι απ ευθειας. ειναι μεσω JFK και αφου οι επιβατες περασουν immigration.
εξαλλου το 762 η 763 δεν νομιζω να μπορει να πραγματοποιησει τετοια πτηση non stop.
η αποψη μου ειναι οτι το Ελ.Βενιζελος σε καμμια περιπτωση δεν γινεται "κομβος", παροτι φετος εχουμε πολλα απ ευθειας για προορισμους των ΗΠΑ. μαλλον προκειται για δρομολογια που αφορουν αποκλειστικα την περιοδο των διακοπων (ελληνοαμερικανους και τουριστες). πραγματικα θελω να δω και ΜΑΚΑΡΙ η Continental να παραμεινει ολο το χρονο (μιας και η τιμολογιακη πολιτικη της ειναι κατα τι ακριβοτερη απο DL και ΟΑ). οσο για US Airways προκειται για εποχιακο δρομολογιο. ελπιζω να ερχονται καθε χρονο παντως.
μεταξυ μας παντως...για να γινει καποτε(που δε θα γινει) η Αθηνα σοβαρος κομβος πρεπει να εχουμε ισχυρη Ολυμπιακη. δηλαδη...συνεργασια με σοβαρη alliance κτλ κτλ...και μαλλον ολα τα τρενα εχουν χαθει προ πολλου
 
Πάντως αν σκεφτεί κανείς πως τα Σ/Κ του καλοκαιριού έχουμε 6 απευθείας πτήσεις την ημέρα από και προς την Ανατολική Ακτή των ΗΠΑ, είναι σίγουρα κάποια εξέλιξη...
Αρκεί να σκεφτεί κανείς πως μόλις πρόπερσι είχαμε 3 ή 2...
 
tupolev":2gv66r34 said:
Πάντως αν σκεφτεί κανείς πως τα Σ/Κ του καλοκαιριού έχουμε 6 απευθείας πτήσεις την ημέρα από και προς την Ανατολική Ακτή των ΗΠΑ, είναι σίγουρα κάποια εξέλιξη...
Αρκεί να σκεφτεί κανείς πως μόλις πρόπερσι είχαμε 3 ή 2...

Και η AMERICAN θα πρέπει να αρχίσει σε μια φάση. Έχω ένα φίλο που είναι στα 767 και μου έλεγε οτι το 2003 ήταν έτοιμη να ανοίξουν την γραμμή KJFK-LGAV αλλά δεν έγινε. Το πίο έξυπνο θα ήταν να κάναν την πτήση ΚΟRD-LGAV .. θα έχουν πολύ κίνηση με τους 'Ελληνες που μένουν εκεί.
 
Top