my psonio

RAFAEL-TSIF

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
22/10/2005
Μηνύματα
22
Likes
0
gia sas!!!!!!!!ime 15 eton ke to oneiro moy ine na gino pilot.stin polemiki aeroporia den ginete, stin politiki boro na gino?????????????? logo miopias!!!!!!!!!!! :?:
 
file rafael welcome sthn parea mas:)
apo osos gnorizo oti isxiei sthn polrmiki aeroporia isxiei kai sthn politiki aeroporia,prepei na exeis poly kalh orasi.
alla pio kallitera na rotisis ena giatro px.
pros to paron logo ilikias den mporis na pas se sxoli gia pilot logo ilikeias.
so keep waiting.....:)
 
εξαρταται και απο το ποσο μυωπια εχεις. Παντως ολες οι εταιρειες προσλαμβανουν πιλοτους που φορουν γυαλια, αν ειναι μονο αυτο που σε απασχολει. Απο κει και περα παιζουν ρολο πολλα αλλα πραγματα... ;)
 
Μιας και το εφερε η συζητηση. Γνωριζω ατομα που ειχαν πολυ μεγαλο βαθμο μυωπιας, και εκαναν επεμβαση με laser, και η οραση τους εκτοτε (πανε 3 χρονια) ειναι αψογη.
Τι γινεται με τετοια περιστατικα (διορθωμενης ορασης) σε ιατρικα τεστ ?

Εχω την εντυπωση οτι μαλλον θα περναει...

Φιλε Ραφαηλ....
Follow your dreams...
 
H diorthosh me laser thelei psaximo prin ginei.
Kapoies etaireies, den dexontai pilotous me aythn thn epemvash, dioti yparxoun problimata me thn orash thn nyxta, opou kaneis exei diafores enoxliseis otan blepei fota. To problima einai, pws o diorthomenos fakos, mporei na dimiourgisei kapoia fenomena halo gyrw apo mia phgh fotos thn nyxta.
Tha htan swsto, na ertheis se epafh, me enan aeroporiko giatro, o opoios prepei na gnwrizei ton kanona.
Pantws akoma kai an einai dynath h apokthsh ptyxiou , kapoies airlines den tha to dexthoun.
Ta kritiria sthn arxikh exetash einai pio aysthra, apo oti stis epomenes, dioti ekei sou dinete kapoio bonus logo peiras.
Pantws rwthse ena aeroporiko giatro, sxetika me to orio.
An kaneis einai poly konta sto orio, yparxei to exhs kolpo.
Prin paei ston giatro, foraei sklhrous fakous, oi opoioi epireazoun to sxhma tou fysikou fakou tou matiou. Prin thn exetash tous afaireis, kai to mati xreiazete kapoio xrono na epanelthei sthn physikh tou morfh, boithontas prosorina sthn epiteyxh kalyterhs orashs. Tha epiblithh xrhsh gyaliwn h fakwn. Sthn epomenh exetash tha xreiazese pio dynatous fakous, alla tha eisai entaxh, logo proigoumenhs peiras.
Prin pesete oloi epanw mou, gia ta grafomena mou, milaw gia atoma, pou einai poly konta sto orio, kai o idios eimai katoxos ATPL, kai den foraw gyalia h fakous.
 
Φίλε Ραφαήλ καλως ήλθες.

1) ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ. Εισαι πολυ μικρός για να απελπιζεσαι.

2) Στην Πολιτικη μπορείς να πετάξεις και με πατομπούκαλα (σχεδον). Αρκεί να βλέπεις τέλεια όταν τα φοράς και να έχεις ένα δεύτερο ζευγάρι μαζί σου. Οι κυβερνήτες 60 χρόνων ξέρεις πόση πρεσβυωπία έχουν? Άσε καλυτερα.

Ρίξε μία ματιά εδώ>
http://www.jaa.nl/publications/jars/533489.pdf
σελίδα 1Β6 και 1Β7 . Είναι αυτά που λέει η νομοθεσία για όραση (στα αγγλικά δυστυχώς.

3) Δεν είσαι μικρός να ξεκινήσεις εκπαίδευση σιγά σιγά. Αρκεί να έισαι 16 όταν θα πετάξεις σόλο πρώτη φορά (μόνος σου ώς μαθητευόμενος) και 17 όταν θα δινεις εξετάσεις για ερασιτεχνικό πτυχίο. 18 όταν κάνεις αίτηση εξετάσεων για επαγγελματικό και εκπαιδευτή. 21 για Εναερίων γραμμών. Οι ελάχιστες αυτές ηλικίες είναι όταν κάνεις αίτηση εξετάσεως και όχι όταν αρχιζεις εκπαίδευση για κάποιο πτυχίο.

Good luck
 
ΡΕ

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΣΟΡΥΥ ΠΟΥ ΑΡΓΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΛΟΓΟ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ.

ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ LASER ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ Ο.Α ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΕΤΑΣ ΜΕΧΡΙ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ.
ΕΓΩ ΕΧΩ 1,50 ΚΑΙ2,80.

ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΟΣ :( :( :(
 
Γεια σου και απο μενα φιλε Ραφαηλ.
Αρχικα θελω να πω σχετικα με την επεμβαση laser οτι δεν ισχυει αυτο με τις ενοχλησεις τη νυχτα. Το θεμα εχει να κανει με το γεγονος οτι τις περισοτερες φορες υπαρχει περαν της μυωπιας και λιγο αστιγματισμος (π.χ. 0,5) ο οποιος ενω πριν (με τη μυωπια π.χ.3 ) δεν φαινοταν, μετα την επεμβαση εχει μεινει μονο ο αστιγματισμος οποτε και φαινεται τη νυχτα με τα φωτα. Εχω κανει εγω προσωπικα τετοια επεμβαση 5 χρονια πριν καθως και αλλοι 6,7 γνωστοι (συναδερφοι) εκ των οποιων μονο ενας χρειαστηκε να την ξανακανει και να ρυθμιστει η οραση του.
Οποιος θελει να κανει τετοια επεμβαση προτεινω το οφθαλμολογικο κεντρο (ΒΕΜΜΟ) του Πανεπιστημιου Κρητης (Ηρακλειο Κρητης - Παλλήκαρης )
Τωρα σε σενα απο οτι βλεπω την ηλικια σου ειναι νωρις για μια τετοια επεμβαση (μετα τα 18-20 που σταθεροποιειται η μυωπια προτεινεται τετοια επεμβαση)
ΠΡΟΣΟΧΗ ομως στην πολεμικη αεροπορια (Κ.Α.Ι. του Γ.Ν.Α.) οπου και γινονται αυτοι οι ελεγχοι νομιζω οτι δεν γινονται δεκτοι πιλοτοι (πιστοποιητικο ΚΑΤ Α) με επεμβασεις lazer. (διαφορετικο πιστ. απο τα PPL που θελουν ΚΑΤ Β)
Τελος χωρις να θελω να σε απογοητευσω το 3 βαθμους που σου ειπαν ειναι αθροιστικο νουμερο και για τα δυο ματια και για οποια τυχον ανωμαλια εχει καποιος στα ματια (υπερμετρωπια, αστιγματισμο κτλ)
Σχετικα με την πολιτικη αεροπορια οτι ειπαν και ο gonso, οσο για το κολπο του B747-400F μπορει να πετυχει αν δεν πετυχεις ουρα στον οφθαλμιατρο του Κ.Α.Ι.
Παντως οπως και να εχει πολιτικη αεροπορια ειναι ανοιχτη για σενα
GOOD LUCK :D :D
 
re

pedia ematha kati ke ime poli xaroumenos!!!!!!!!!!!!!

ine pleon gegonos ston kosmo tis ofthalmologikis>!!!!!!!!!

ine kati nei faki epafis i opioi legode therapeftiki.lipon:foras tous fakous oli ti nikta ke to proi xoris tous fakous vlepis san aetos!!!(vasiki proipothesi imiopia tou kathe matiou na mhn xeperna peripou tous 5 vathmous)

episis lene oti an exis p.x

5 miopia to proi bori na ine san na exis 1 diladi an exis poli den soy exalifi edelos tin miopia!!!!!!!!!!!!!


IME HAPPYYYYYYYYYYYYYY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D ;)
 
Παντως εδω που τα λεμε, δεν βλαπτει ενα καλο φιλτρο στην οθονη σου και λιγοτερες ωρες τηλεοραση και υπολογιστη (που'σαι ρε πατερα να δεις τι λεει το παιδι σου....)
Εγω εβαλα γυαλια μυωπιας στα 27 (μαλλον απο τις πολλες ωρες με το laptop κατα το μεταπτυχιακο μου). Στα 17 ειχα 40/10 (μου φαινεται ετσι το ελεγαν) και περασα τα τεστ για Στρ. Σχολες.
Μετα ξεκινησε η πτωση....
 
Top