Με ποια κριτήρια διαλέγετε αεροπορική εταιρία;

George

V.I.P.-Class-Member
Εγγραφή
29/03/2003
Μηνύματα
1.432
Likes
123
Τιμή εισιτηρίου, πλήρωμα καμπίνας, ώρες δρομολογίων, τύπος αεροσκάφους, ακρίβεια στην εκτέλεση των δρομολογίων (on-time performance), πρόγραμμα frequent flyer, αεροδρόμια ανταπόκρισης...
Υπάρχουν πολλά κριτήρια επιλογής :!:

Το θέμα είναι: με ποια από τα παραπάνω (ή άλλα) κριτήρια επιλέγετε μια αεροπορική εταιρία για ένα συγκεκριμένο δρομολόγιο; Και, κυρίως, με ποια σειρά θα τοποθετούσατε τα κριτήρια αυτά ως προς τη σπουδαιότητά τους; Ποιο έρχεται πρώτο, δεύτερο κ.λ.π. στις δικές σας προτιμήσεις;

Κάνω αυτή την ερώτηση, γιατί οι απόψεις που έχω ακούσει είναι πολλές. Π.χ. κάποιοι θα διάλεγαν μια εταιρία προτιμώντας να κερδίσουν μίλια σε κάποιο πρόγραμμα frequent flyer, άσχετα με τον "δείκτη ασφάλειας" μιας εταιρίας, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι "το αεροπλάνο είναι το ασφαλέστερο μέσο. Σε μένα θα τύχει το ατύχημα;". Άλλοι, πάλι, προτιμούν μια εταιρία με καλό on-time performance, ακόμη κι αν πρέπει να ταξιδέψουν με ανταπόκριση (transit) σε ένα πολυσύχναστο αεροδρόμιο. κ.λ.π. κ.λ.π. ...

Ποια είναι, λοιπόν, η γνώμη σας :?:
 
Eksartate apo pollous paragontes.


On time performance den me apasxolei sxedon katholou afou den taksideuo gia epagelmatikous skopous


Kurio rolo paizei i etairia.Tha protimousa na pao meso LHR i FCO sto SYD gia na pao me qantas para mono meso SIN me singapore giati den exo taksidepsei pote me qantas ( ok oute kai me singapore) kathos protimo na pigaino me ton ethniko aerometaforea
Auta se long haul taksidia.Se europaika kuriotero rolo paizei i suxnotita ton ptiseon kai an einai apeutheias i ptisi
Kai o tupos tou aeroskafous vevaia....Alla mono etsi kai den exo ksanapetaksei me auto to eidos tou aeroskafous.

Opote auti einai i lista mou...Ligo mperdemeni...isos na ftaei kai i apousia upnou :shock:
 
Ο τρόπος με τον οποίο διαλέγω μια πτήση εξαρτάτε από:

1. πόσες εταιρείες εκτελούν αυτό το δρομολόγιο απ΄ ευθείας, μιας και δεν «γουστάρω» να ταξιδέψω με ενδιάμεσο σταθμό (εκτός και αν δεν έχω άλλη επιλογή),
2. αν υπάρχουν περισσότερες από μια εταιρεία: τιμή, οι ώρες που εκτελείτε το συγκεκριμένο δρομολόγιο, όνομα της εταιρείας (κύρος, ασφάλεια) και ίσως και λίγο ο τύπους αεροσκάφους που θα εκτελέσει το δρομολόγιο.

Δεν δίνω μεγάλη σημασία στο on-time performence (μιας και οι περισσότερες εταιρείες σήμερα στην Ευρώπη έχουν έναν καλό ως πολύ καλό δείκτη σε αυτό τον τομέα) και αν υπάρχουν προγράμματα frequent flyer μιας και δεν κάνω χρήση αυτόν. :shock:
 
emena mou aresei na taksideuo me endiamesous stathmous, epidi otan taksideuo thelo na taksideuo kai na belpo kosmo, topia kai ama eho ora kai polis. kai otan katebeno kato den eho kamia idieteri biasini. eisos na einai kai epidi to eho sinithisi kathos i moni eteria pou petaei gia kato nonstop einai i hapag lloyd i opia theli trela lefta – toulahiston tin seson. kritirio einai pantos ta hrimata pou tha ksodepso gia to taksidi, pantos prospatho oso ginete na petao kai ego me tin olympiaki
 
Ores dromologion kai typos aeroskafous einai gia mena ta 2 basikotera...

Kai fisika an yparxei OA tote tha tin protimiso enanti allon (p.x. Aegean :mad: )
 
Re: Me poia kritiria dialegete aeroporiki etairia?

Ώρες δρομολογίων και συνέπεια στις αναγραφόμενες ώρες αφιξης.
Για αυτό μόνο με την Aegean Airlines για να πετάξουμε στην ώρα μας.
 
Re: Me poia kritiria dialegete aeroporiki etairia?

Καλο φαγητο και ωραιες αεροσυνοδους :cool:
 
Με προϋπόθεση την αξιοπιστία στο θέμα της ασφάλειας βάζω πρώτο κριτήριο την τιμή. Η συνέπεια έρχεται δεύτερη για μένα ξέροντας ότι μια εμπορική πτήση είναι δύσκολο εγχείρημα και μεγάλη πρόκληση για κάθε εταιρία (και επειδή σε αντίθεση με τον μέσο ταξιδιώτη εμένα μου αρέσουν τα αεροδρόμια). Ωστόσω δε θα προτιμούσα να πετάξω με εταιρία που λειτουργεί με αρχή "no-frills". Σε πολλές περιπτώσεις αυτό το bussiness model έχει εφαρμοστεί σε κόστος της συνέπειας ή ακόμα και της ασφάλειας.
 
Τα κριτηρια μου εχουν ως εξεις:

1.Απευθειας πτηση γιατι δεν μου αρεσει η αναμονη!
2.Ονομα της εταιρειας(ασφαλεια,εξυπυρετηση).
3.Τιμη
4.Οn time performance
5.Τυπος αεροσκαφους
 
Οταν ταξιδευω με group δεν εχω αυτη την πολυτελεια της διαλογης !
 
Top