Μαύρες γραβάτες των χειριστών αεροσκαφών

Skyteam

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
06/07/2009
Μηνύματα
10
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ΚLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Οι μαύρες γραβάτες που φαίνεται να έχουν εξαφανιστεί τα τελευταία χρόνια είναι μαύρες για έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο. Είναι προς τιμή όλων των συναδεέλφων που έχουν χαθεί εν ώρα υπηρεσίας. Έως και τις αρχές του 2000 ήταν πολύ συχνές, τώρα όμως, έχουν υποκύψει και οι αεροπορικές εταιρείς δυστυχώς στο χόρο της μόδας.
 
Οι μαύρες γραβάτες,τίς οποίες δέν φορούν μόνο οι χειριστές αεροσκαφών,αλλά και οι ιπτάμενοι φροντιστές καθώς και άπαντες οι αξιωματικοί τού Πολεμικού καί Εμπορικού Ναυτικού,είναι μαύρες γιά έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο:είναι τό μόνο ουδέτερο χρώμα που ταιριάζει απόλυτα μέ τά μαύρα σακκάκια τών στολών τών συγκεκριμένων εργασιακών κλάδων.
 
Δεν ξέρω για την πολιτική αεροπορία και το εμπορικό ναυτικό φίλε Hastaroth, αλλά στις ένοπλες δυνάμεις οι μαύρες γραβάτες είναι πένθος για τους νεκρούς
στα πεδία των μαχών. Γι' αυτό πχ και στον στρατό ξηράς η γραβάτα είναι μαύρη, παρόλο που δεν ταιριάζει με το χακί της στολής!


Υ.Γ. Άντε, πάμε στον κουβά τώρα, μιας και το topic ταιριάζει με την trash area (άποψή μου)!!!
 
Για την Ολυμπιακή, η μαύρη γραβάτα δεν είναι κάτι γενικό, αλλά πένθος για το θάνατο του Αλέξανδρου Ωνάση το οποίο έμεινε έκτοτε ως τμήμα της στολής.
 
Δηλαδή στην ΟΑ πρίν το '73 τί χρώμα ήταν οι γραβάτες ?????
 
Μπλε,σχετικά σκούρο.
 
αξιόπιστα από συνταξιούχο ΙΦ της ΟΑ που μου έδειξε και τις γραβάτες
από '65 έως περίπου ‘71-‘72 ήταν μαύρες
από το 72 μέχρι που η εταιρία έγινε κρατική σκούρο γαλάζιο-γκρι (αν ήμουν γυναίκα θα ήξερα πως λέγεται το χρώμα αλλά δεν)
και μετά πάλι μαύρες.
το θέμα του πένθους τελικά μοιάζει να είναι αστικός μύθος...
 
Top