«Καίει» το πετρέλαιο

makedonas

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
06/09/2003
Μηνύματα
5.933
Likes
0
Website
avianewsgr.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
RUS
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDM
Οι ζημίες του κλάδου των αερομεταφορών ενδέχεται να ανέλθουν, φέτος, σε 3 δισ. δολάρια, 36% περισσότερα από ό,τι προβλεπόταν το Μάρτιο, καθώς η αύξηση των τιμών του πετρελαίου υπερκαλύπτει τα οφέλη από τις υψηλότερες τιμές των εισιτηρίων, σύμφωνα με τη Διεθνή Ένωση Αερομεταφορών (IATA).

Τον περασμένο Μάρτιο, η εκτίμηση της IATA -τα 261 μέλη της οποίας αντιπροσωπεύουν το 94% της προγραμματισμένης εναέριας κυκλοφορίας- έκανε λόγο για ζημίες ύψους 2,2 δισ. δολαρίων.

Το σύνολο των μελών της Ένωσης δεν ανακοίνωσε κερδοφορία από το 2000 (τα κέρδη του κλάδου ανήλθαν, τότε, σε 3,7 δισ. δολάρια).

Ακολούθησαν τα «μολυβένια χρόνια» μετά τις τρομοκρατικές επιθέσεις στις ΗΠΑ και μέχρι το 2005, διάστημα στο οποίο οι αερομεταφορείς έχασαν συνολικά 43,6 δισ. δολάρια.

«Το πετρέλαιο είναι ο αστάθμητος παράγοντας», είπε ο Τζοβάνι Μπισινιάνι, διευθύνων σύμβουλος της IATA, της οποίας η ετήσια συνέλευση λαμβάνει χώρα σήμερα και αύριο στο Παρίσι.

Η IATA προβλέπει, πλέον, ότι οι αεροπορικές εταιρείες των ΗΠΑ θα χάσουν φέτος 5,2 δισ. δολάρια. Οι ευρωπαίοι αερομεταφορείς θα κερδίσουν, πιθανώς, 1,3 δισ. δολάρια, και οι ασιατικές αεροπορικές εταιρίες αναμένεται να κερδίσουν 1,7 δισ. δολάρια.

Η πλέον απαισιόδοξη πρόβλεψη βασίζεται σε εκτίμηση για μέσον όρο τιμής του βαρελιού του πετρελαίου τύπου Μπρεντ, το 2006, στα 66 δολάρια, ενώ η προηγούμενη πρόβλεψη έγινε στη βάση μέσης φετινής τιμής στα 57 δολάρια το βαρέλι.





source: in.gr




------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Μας τσουρουφλισαν.... :twisted:
 
Σε κακή περίοδο διαβάζω το συγκεκριμένο post, αφού έχω μπλέξει σε κάτι Η.Π.Ανικά fora όπου αυτά που διαβάζω εκεί, για το πως βλέπουν τον κόσμο, με έχουν αναγκάσει να τραβάω τα μαλλιά μου, οπότε όταν βλέπω οτι θα χάσουν οι Η.Π.Ανοι με πιάνουν κάτι χαρές.... :evil:

Γενικά όμως θέλω και εγώ σαν άνθρωπος να δω και μια φορά τις τιμές να πέφτουν, πανάθεμά με!!

Αλλά απ'ότι φαίνεται, μόνο στο χώρο των υπολογιστών συμβαίνει αυτό :(
 
Top