Επίδραση καιρικών συνθηκών στις πτήσεις

alexandra.athens

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
18/02/2007
Μηνύματα
91
Likes
0
Περιοχή
athens
επηρεαζουν πολύ οι άνεμοι την πτήσεις?????ή το χιόνι????
χμμμ...π.χ. 26 km/h ???? μπορεί να επηρεαστεί η ασφάλεια μιας πτήσης???θα σας παρακαλούσα να μη διαγράψετε το θέμα μου καθώς είναι πολύ σημαντικό για μένα να μάθω...(θα βοηθήσει την ψυχολογία μου)ευχαριστώ πολύ ...
 
Re: άνεμος-χιόνι και πτήση...

επηρεαζουν πολύ οι άνεμοι την πτήσεις?????
Ναι, ιδίως στην προσγείωση και απογείωση. Οι χειριστές πάντως είναι εκπαιδευμένοι να το αντιμετωπίζουν, μην ανησυχείς.

Ναι, κυρίως στις προσγειώσεις και απογειώσεις πάλι, με διάφορους τρόπους, π.χ. χιόνι στα φτερά πριν την απογείωση, χιόνι στο διάδρομο, κακή ορατότητα. Για όλα αυτά υπάρχουν διαδικασίες που τηρούνται αυστηρά.
 
Re: άνεμος-χιόνι και πτήση...

επηρεαζουν πολύ οι άνεμοι την πτήσεις?????ή το χιόνι????
χμμμ...π.χ. 26 km/h ???? μπορεί να επηρεαστεί η ασφάλεια μιας πτήσης???θα σας παρακαλούσα να μη διαγράψετε το θέμα μου καθώς είναι πολύ σημαντικό για μένα να μάθω...(θα βοηθήσει την ψυχολογία μου)ευχαριστώ πολύ ...

Επειδή προφανώς εννοείς αν τα καιρικά φαινόμενα επηρεάζουν αρνητικά την ασφάλεια της πτήσης, η απάντηση είναι αρνητική!
Αν ο καιρός είναι τόσο ακραίος τότε ματαιώνεται η πτήση.

Οπότε Αλεξάνδρα, sit back, relax and enjoy the flight!!!
 
απλα ειναι ο συνδυασμος της φοβιας μου με το γεγονος οτι δεν εχω ξαναπεταξει χειμωνα και γενικα με χαλια καιρικες συνθηκες... :shock: :? :oops: :rolleyes:
 
Δεν ξέρεις τι χάνεις!!! ;) (και δεν το λέω ειρωνικά, ούτε θέλω να σε φοβήσω).
Να είσαι σίγουρη ότι δεν επηρεάζεται η ασφάλεια της πτήσης.
 
Tα ρέστα μου στον Φώτη! Συμφωνώ απόλυτα! Το καλύτερο λούνα πάρκ! :mrgreen: :stupid:
 
εχει βγει ανακοινωση με κοκκινα γραμματα high winds kai leei επισης "winds From the North Northeast
55km/h "...πειτε κατι θετικο ρε παιδια γιατι ειμαι χαλια.....!!!
 
Πότε πετάς; Και πού "έχει βγεί" η ανακοίνωση;
 
στις 23 για jfk το 8εμα ειναι οτι ετσι θα παει ο καιρος ως τοτε...και ειλικρινα αν ειμαι τοσο γκαντεμω και πεσω σε 55 km/h ...εμ πως ειναι????τι γινεται????ειλικρινα σας μιλαω ειμαι πολυ φοβιτσιαρα...(σε site για τον καιρο ενημερωνομαι για τον καιρο στο αεροδρομιο)
 
Θα ξαναέγραφα την ίδια ιστορία αλλά είναι πιθανό να τη σβήσουν οι mods οπότε σε παραπέμπω στο αντίστοιχο topic (δες 4ο από το τέλος):

https://www.airliners.gr/community/viewtopic.php?t=4022&postdays=0&postorder=asc&start=30

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, πιάσε κουβέντα με κανένα άλλο άνθρωπο και ούτε που θα σε νοιάζει ο καιρός. ;)
 
Top