ΕΠΕΙΓΟΝ: Aλλαγή ημερομηνίας εισιτηρίου

DIng-KF

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
12/04/2007
Μηνύματα
19
Likes
0
Περιοχή
Athens, LGAV
Έχω κλείσει ένα εισιτήριο με την Air-France απο Lyon (LYS)-> Αθήνα(ΑΤΗ) στις 15/5, αλλά πρέπει απο τις 14/5 να είμαι οπωσδήποτε στην Αθήνα. Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξει η ημερομηνία? Π.χ. απο 15/5 σε 13/5? Υπάρχει κάποιο κόστος γι αυτό?

Αύριο το πρωί θα πάρω ένα τηλ την Air-France για να ρωτήσω, αλλά αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό ας μου δώσει τα φώτα του.. :rolleyes:

Thanx!
 
Γινεται με τον ορο οτι υπαρχουν διαθεσιμες θεσεις για την ημερομηνια που ζητας. Επισης θα πρεπει να πληρωσεις και κατι παραπανω το οποιο μεταβαλλεται αναλογως με την ζητηση... Εγω μια φορα αλλαξα το εισητιριο μου απο MAN-ATH με AF και πληρωσα επιπλεον 120 ευρο. Αυτο ηταν για διαφορα μια βδομαδας.
 
Οk, thanx ;). Ένα νέο εισιτήριο LYS->ATH (one-way) αυτή τη στιγμή έχει ~180Ε, οπότε ελπίζω τουλάχιστον το "πρόστιμο" απο την αλλαγή ημερομηνίας να είναι μικρότερο, γιατί αλλιώς πάει χαμένο ένα εισιτήριο :cry: . Είδομεν!
 
Εξαρτάται από την κατηγορία στην οποία έχεις κλείσει το εισιτήριο. Υπάρχουν κατηγορίες που δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή (οι οικονομικότερες), άλλες πάλι που πρέπει να πληρώσεις κάποιο επιπλέον ποσό και άλλες (οι ακριβότερες) όπου η αλλαγή δεν χρεώνεται.
 
Βασικά, χωρίς το Fare Basis δεν κάνουμε δουλειά και οι απαντήσεις μας δεν μπορούν να είναι 100% σωστές. Συμφωνώ με τον Άκη, ότι δηλαδή όσο πιο φθηνός είναι ο ναύλος (όχι το σύνολο) τόσο πιο περιοριστικό είναι συνήθως ένα εισιτήριο.

Σημασία έχουν και ο τύπος του εισιτηρίου (OW ή RT), το point of origin και το booking class. Με το Fare Basis, όμως μπορούμε να δούμε κάτι αύριο (αν δεν είναι πλέον αργα...).

Αν κρατάς χάρτινο εισιτήριο, το "κουτάκι" του fare basis βρίσκεται κάπου δεξιά της ώρας αναχώρησης. Στα ηλεκτρονικά δεν μπορώ να σου πω, μια και η κάθε εταιρία έχει διαφορετικό layout. Η διαίσθησή μου λέει ότι είναι κάπου εκεί που γίνεται η ανάλυση ναύλου και φόρων, θα βρεις κάτι γραμματάκια που για σένα ίσως δε βγάζουν νόημα (π.χ. ΝSPEX8M). Αυτό μάλλον θα πρέπει να είναι το FareBasis, από το οποίο μπορείς να εξαξάγεις αμεσα κάποιο συμπέρασμα αλλά και να ανατρέξεις στην αντίστοιχη ταρίφα της ΑF για περισσότερες πληροφορίες (εφ' όσον είσαι χειριστής ενός συστήματος κρατήσεων).

Επίσης, όταν κάνεις μία κράτηση μέσω ίντερνετ, συνήθως υπάρχει και ένα κουτάκι που πρέπει να τσεκάρεις, δηλώνοντας έτσι ότι έχεις διαβάσει τους όρους του εισιτηρίου (τουλάχιστον στην ΤΗΥ το έχω δει). Καλό είναι την επόμενη φορά να τους εκτυπώσεις και να το κρατήσεις μέχρι την ολοκλήρωση του ταξιδιού σου, για να ξέρεις τι μπορείς να περιμένεις από την εταιρία σε τέτοιες περιπτώσεις.
 
Thanx για τις συμβουλές. Το εισιτήριο είναι ηλεκτρονικό και όντως δε διακρίνω κάτι που να υποδεικνύει το fare basis, αλλά έχει μια σημείωση που λέει οτι αν θέλω να αλλάξω την ημερομηνία ή να ακυρώσω το εισιτήριο να πάρω σε ένα τηλ. (στη Γαλλία βέβαια, γιατί το έκλεισα απο airfrance.fr). Οπότε λογικά θα γίνεται, απλά θα προβλέπεται και κάποιο ποσό, γιατί το εισιτήριο ήταν οικονομικό γενικά. Αύριο θα πάω μια βόλτα απο το Ελ.Βενιζ. να ρωτήσω και βλέπουμε.. Ελπίζω να είμαι τυχερός!
 
Βασικά δεν νομίζω να πρέπει να πάρεις στην Γαλλία τηλέφωνο. Και το γραφείο στην Αθήνα (210 9970700) θα μπορεί σίγουρα να σε εξυπηρετήσει.
 
Επικοινώνησα σήμερα τηλεφωνικά και η ημερομηνία άλλαξε χωρίς επιπλέον χρέωση. Thanx για τα tips ;) .
 
Είμαι εντυπωσιασμένος: AirFrance και να μη χρεώνει αλλαγές σε εισιτήρια! Φοιτητικό ήταν το εισιτήριο σου; Εγώ τους είχα για πολύ αυστηρούς στα κανονικά εισιτήρια... :rolleyes:
 
Να σου πω την αλήθεια και 'γώ περίμενα να έχει κάποιο κόστος και μάλιστα όχι μικρό (δεν ήταν φοιτητικό).. Ίσως ήμουν απλά τυχερός :rolleyes: ή μπορεί να παίζει ρόλο οτι ήταν one-way εισιτήριο. Με Alitalia πάντως που έχω κάνει την ίδια διαδρομή και χρειάστηκε πάλι μια αλλαγή, μου χρέωσαν 50Ε ως fee και είναι std ποσό για αλλαγή ημερομηνίας. Τέλος καλό, όλα καλά :D .
 
Top