Εγχειρίδιο περί Κανόνων Εναερίου Κυκλοφορίας

SCanavos

Economy-Class-Member
Εγγραφή
06/01/2007
Μηνύματα
133
Likes
0
Ψάχνοντας να βρω όλη την αεροπορική νομοθεσία που πρέπει να γνωρίζει ένας χειριστής αεροπλάνων , βρήκα μια σειρά παλιών βιβλίων που αποτελούνται από εκδόσεις της ΥΠΑ, βασιλικά διατάγματα από τις νομικές εκδόσεις κλπ.
Παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει υποδεικνύοντάς μου τι εκδόσεις υπάρχουν σήμερα, αν αυτά που βρήκα είναι πια ανενεργά, ποιά από αυτά είναι σε ισχύ, πού μπορώ να βρω Νομοθεσία Πολιτικής Αεροπορίας στα ελληνικά, πλήρη και συναφή με τις εξετάσεις των χειριστών κλπ..
Πάντως το βιβλίο Trevor Thom Air Law δεν έχει εφαρμογή στην Ελλάδα διότι πχ έχει airspaces, πράγμα που εφαρμόζεται στην Αγγλια, εδώ όχι. Εκτός κι αν πρέπει να διαβάσει κανείς Air Law και να ψάχνει σε κάθε κράτος τι εξαίρεση υπάρχει...
Τα βιβλία που βρήκα είναι:
1) Εγχειρίδιον Περί κανόνων Εναερίου Κυκλοφορίας
2) Εγχειρίδιο Διαδικασίες Ελέγχου Εναέριας Κυκλοφορίας- Νοέμβριος 1985
3) ΒΔ 595/63 Περί τεχνικής εκμεταλλεύσεως πολιτικών αεροσκαφών
4) ΒΔ 324/68 Περί αεροπορικών ατυχημάτων πολιτικών αεροσκαφών
5) ΒΔ 201/72 Περί κανονισμού εκμεταλλεύσεως ελαφρών αεροπλάνων δημοσίας χρήσεως
6) ΒΔ 83/72Περί κανονισμού ΥΠΑ
Ξέρω ότι το περί πτυχίων και αδειών ΒΔ 636/72 και με τις τροποποιήσεις του δεν ισχύει.

Θέλω να έχω τη Νομοθεσία που πρέπει να γνωρίζει ένας χειριστής στα ελληνικά εκτός κι αν ισχύει κάποια ευρωπαϊκή νομοθεσία ενιαίας μορφής και υποχρεωτικά είναι στα αγγλκά ώστε να την διαβάζουν και να την κατανοούν όλοι σε μια γλώσσα.
 
Top