Aνεπιθυμητοι επισκέπτες σε αεροπλάνα και αεροδρόμια

seven4seven

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
27/04/2004
Μηνύματα
5.282
Likes
787
Περιοχή
Airside
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
VHHH
Όχι,δέν μιλάω για τρομοκράτες και λοιπά ταραχοποιά στοιχεία. Ας συζητήσουμε κάτι διαφορετικό. ;)
Προχτές είχα μια περίεργη συνάντηση στην πίστα του Έλ Γκάβ και μου έκανε εντύπωση. Βλέπω κόσμο μαζεμένο να τραβάνε φωτό με τα κινητά τους κάτι στο έδαφος. Πλησιάζω και βλέπω καφέ χοντρή τριχωτή αράχνη σε μέγεθος Ηerpa 767 στην 1/500. Ήταν ζωντανή, αλλα δέν πολυαντιδρούσε σε αγγίγματα τακουνιών κλπ. Ήταν καθαρά έξω απο τα νερά της. Μιάς και προσωπικά το αποκλείω να ζεί τέτοιο είδος στην Ελλάδα, (ξεχάστε τις οικιακές χοροπηδηχτές αραχνούλες που κυνηγάμε με εφημερίδες. Μιλάμε για ΤΕΡΑΣ!), συμπέρανα οτι ήταν λαθρεπιβάτης απο κάποια πτήση.
Πώς και τί, δέν μας πολυενδιαφέρει (αν και τα αμπάρια των αεροσκαφών που έχουν συμπίεση και θερμοκρασία για να μεταφέρονται ζώα κλπ, είναι ιδανικός χώρος και για τέτοιους επιβάτες), θα ήθελα να συζητήσουμε όμως άν γνωρίζετε παρόμοια σκηνικά (βλ.iguana σε 747 της ΟΑ πρίν χρόνια στην ΒΚΚ), τί προβλέπουν οι διεθνείς κανονισμοί για καραντίνα κλπ, κατα πόσο μπορεί να εξαπλωθεί ένα νέο είδος που έχει φτάσει με αυτόν τον τρόπο σε άλλη χώρα, άν και πόσος κίνδυνος υπάρχει για εξάπλωση ιών και ασθενειών απο τέτοια περιστατικά. Λαμβάνουν ανάλογα μέτρα οι εταιρείες που πετούν διηπειρωτικά? Τί κίνδυνος υπάρχει για επιβάτες, εργαζόμενους σε αεροδρόμια και αεροπλάνα και γενικότερα πληθυσμό?

ΥΓ:Όχι, δέν εχω μόλις δέι στην τιβί καμιά ανάλογη ταινία
ΥΓ2:Για την ιστορία, η αράχνη της περίπτωσής μας έμεινε μόνιμα στην πίστα κοντά στο Satellite, σε πιό επίπεδη κατάσταση όμως.
ΥΓ3:Mπλιάχ!
 
Πριν ένα χρόνο περίπου ανακάλυψα έκπληκτος ότι νέα «πρόσωπα» άρχισαν να επισκέπτονται το Crown Lounge της KLM στο αεροδρόμιο του ’μστερνταμ. Ήταν χαριτωμένα καφετί ποντικάκια που έτρεχαν τσαχπίνικα από γωνία σε γωνία και τους άρεσε να κρύβονται κάτω από τις πολυθρόνες. Εγκατέλειψα διακριτικά το lounge και βρήκα καταφύγιο στο αντίστοιχο της Air France. Όταν συζήτησα το θέμα με τον υπάλληλο της KL (στο lounge της AF υπήρχε υπάλληλος της AF αλλά και της KL) μου απάντησε με απάθεια ότι εκείνον τον καιρό στο Schiphol ήταν σε εξέλιξη χωματουργικές εργασίες και πως κάθε φορά που στο Schiphol γίνονταν τέτοιου είδους έργα τα συμπαθή τρωκτικά έκαναν αισθητή την παρουσία τους (παραδόξως στο lounge της AF, αλλά και σε κανέναν άλλο χώρο του αεροδρομίου, δεν κατάφερα να εντοπίσω ούτε έναν ασυνόδευτο τετράποδο ζωντανό οργανισμό). Η επόμενη ερώτησή μου αφορούσε την υγιεινή των τροφίμων που υπήρχαν στο lounge αλλά και το ζήτημα της ασφάλειας, καθώς όλο και κάποιος συγγενής του Jerry θα μπορούσε να τα καταφέρει να τρυπώσει σε κάποια χειραποσκευή και να βρεθεί σε μία από τις καμπίνες της World Business Class της KL. Τότε το ύφος του υπαλλήλου αγρίεψε ελαφρώς κι αυτή τη φορά η απάντηση ήταν ότι μάλλον το παρατραβούσα. Τι να σας πω, μπορεί να ήταν κι έτσι…
 
Top